מה עושים כאשר הילד חולה

סיוטו הגרוע ביותר של כל הורה הוא הרגע בו ילדו מתלונן על כאבים. ילדים נפצעים, חולים בשפעת, וסובלים מכאבי בטן וכאבי אוזניים לעתים תכופות. רוב המחלות האלו מוכרות וקלות לטיפול, ולרוב מצריכות רק ביקור קצר אצל רופא הילדים. אבל מה עושים ברגע שהילד מתלונן על כאבי גב? בניגוד לדעה הרווחת וקטלוג כאבים בגב כמחלות של אנשים מבוגרים בלבד, גם ילדים סובלים מכאבי גב. בשנים האחרונות זה הפך לנפוץ יותר ויותר, עם דגש על כאבי הגב התחתון. גם במקרה הזה יש לקבוע תור לרופא המשפחתי במהירות, והוא יאבחן את הבעיה ויפנה את הילד להמשך הטיפול.

גורמים עיקריים לכאב גב אצל ילדים

בעיות מולדות וגנטיקה

ישנן בעיות גב מולדות כמו עקמת הגורמות לכאבים רבים. נוסף על כך, גם גדילה מהירה מדי או מסת גוף גבוהה מובילים לכאבי גב בחלק מן המקרים.

פעילות גופנית או היעדרה

ישיבה מרובה מול מרקע המחשב או הטלוויזיה ומחסור בפעילות גופנית דוגמת ריצה, טיפוס על עצים ומשחקי כדור גורמים לשרירי הגב להתנוון. הדבר מוביל לליקוי בתפקוד עמוד השדרה באיזון עומסים הנגרמים במצב מנוחה או פעילות דינאמית. יחד עם זאת, גם פעילות ספורטיבית מאומצת עלולה להעמיס על חוליות ושרירי הגב ולגרום לכאבים ושברי מאמץ.

ריהוט שאינו מתאים

ריהוט שאינו הולם את מידות הילד עלול לגרום לו לשבת בצורה שאינה בריאה לגבו.

ילקוטים כבדים מדי

תלמידים הנושאים ילקוטים כבדים מאוד נמצאים בסיכון כפול ללקות בכאבי גב ואף עקמת.

גורמים פסיכולוגיים

דיכאון, חרדה, הפרעות שינה, בעיות התנהגותיות וחברתיות גורמים אף הם לכאבי גב. לא סתם אומרים שיש חיבור בין מצב הגוף לנפש.

אל תשחקו בבריאות של הילדים שלכם

כפי שאינכם מזניחים את הבריאות שלכם, אל תזניחו את בריאות ילדיכם. עיכוב במתן טיפול רפואי או אפילו אבחנה רפואית עלולים לגרום להחמרת המחלה ולהזיק להם עד מאוד. חנכו את ילדיכם לדבר עמכם כאשר אינם חשים בטוב ולחלוק אתכם את הקשיים שלהם. אל תתעלמו ממצוקותיוהם הפיזיות או הרגשיות, תנו להם מקום להתבטא והתייחסו ברצינות לכל בעיה בריאותית שעולה מהשיחה.

כללי