כאבים בטן עליונה יכולים להיות מלחיצים מאוד אך למעשה אין לכם כל סיבה להילחץ ברוב המקרים מדובר בכאבים שיחלפו עם הזמן בלי שאתם עושים דבר. זה בדיוק הזמן להבין כמה פרטים על כאבים בטן עליונה כדי שתוכלו לדעת טוב יותר כיצד אפשר להתמודד איתם ומדוע הם בכלל מופיעים.

אלו סוגי כאבים אתם מרגישים?

יש מגוון רחב של כאבים שיכולים להיות מורגשים גם סתם כך פתאום באמצע החיים. יכול להיות שלא הייתה לכם התראה מראש ופתאום הרגשתם כאב חד בבטן. חשוב לציין כבר מההתחלה כי ככל שהכאב יהיה מוזר יותר וכמובן גם חריף יותר, אתם למעשה צריכים לחשוד יותר שמדובר בבעיה גדולה. כמובן שיש צורך גם לאבחן את הכאבים היטב. למשל, יש הבדל בין כאבים עמומים של התכווצויות לבין כאבים בצורת דקירות, יש הבדל בין כאבים שבאים וחולפים לעומת כאבים שנשארים זמן מה. יש כאבים שמתפשטים, יש כאבים שמחמירים וכן הלאה, וכל אלו חשובים לאבחון עצמי שלכם.

ממה יכולים לנבוע כאבים בטן עליונה?

הכאבים שאתם מרגישים יכולים להיות שונים מאוד בין התקופות השונות אפילו אם מדובר בהבדל של כמה שבועות או כמה ימים ספורים. יכול להיות שזה השינוי שהגוף שלכם עובר בגלל הבעיה שיש לו, שלעתים אתם לא יודעים מה היא ואפילו לא חושדים, ולעתים זה עניין פסיכולוגי שמשפיע גם הוא. הכאבים יכולים להיות מכל כך הרבה מקורות כך שאתם חייבים להבין מה אכלתם או להבין האם יש קשר בין כאב זה לבין מחלה שממנה אתם סובלים. למשל, הכאבים יכולים להיות ממשהו שאכלתם, הם יכולים להיות כיב קיבה, אולי דלקת שמתפתחת ובמקרה הכי חמור אפילו סרטן או בעיה בלב.

מה האם יש דרך טבעית להקלה?

אם אתם רוצים שהכאבים יחלפו אתם קודם כל צריכים לנסות את כל השיטות הטבעיות להעלמת או הקלת הכאבים. לא תמיד זה יצליח אך לא עולה לכם לנסות ולכן אתם חייבים לזכור כי הכאבים הללו יכולים להיות רק חמורים יותר אם לא תנסו. לשל, אם אתם לא מצליח להירדם בגלל כאבים בטן עליונה אתם יכולים לישון על צד שמאל כי זה מקל על זרימת הדם וכך מקל גם על הכאבים. אם אתם חושבים שהבעיה היא משהו שאכלתם אתם צריכים לשתות תה חם והרבה מים, ופשוט לנוח. כמובן שיש עוד דרכים טבעיות להתמודד עם הכאבים כמו תרופות סבתא אך לא תמיד הן עובדות או פשוטות להכנה.

כאבים בטן עליונה

אלו עוד דרכים רפואיות קיימות?

מלבד הפתרונות הטבעיים לכאבים בבטן עליונה אפשר תמיד להגיע לרופא. הרופא יוכל לדעת טוב יותר מה הבעיה שלכם אחרי שהוא יתשאל אתכם וכמובן יבצע מספר בדיקות. לרוב יש צורך לבצע בדיקות לפי האבחון הראשוני אך הבדיקות הנפוצות יהיו בדיקות דם, בדיקת רגישות בטן, CT אם מדובר בחשש לבעיה חמורה או לחלופין אולטרה סאונד וגם בדיקת צואה יכולה לעזור.