מי לא מכיר את הלוקרים מסרטי וסדרות התיכון האמריקאים? נדמה כי ארונות אחסון אלה הם חלק מן ההווי הבית ספרי בארה"ב ואחד מסימני ההיכר שלו. אבל בשנים האחרונות, הלוקרים עושים עלייה לישראל.

בעקבות הנהגת ימי לימודים ארוכים וההבנה בדבר יתרונותיהם הרבים של עבור תלמידים, החלו במקומות רבים להכניס לוקרים לבתי ספר גם בישראל. הלוקרים, למעשה, הנם ארוניות ציוד מלבניות ממתכת, בהם יכולים התלמידים לאחסן מספר פריטים כשהם לא בשימוש, כגון: ספרים ומחברות, בגדי התעמלות ובגדים להחלפה, נעליים ועוד. שמם, לוקרים (Lockers) נובע מן הפועל to lock, שמשמעו לנעול. כלומר, ארוניות ניתנות לנעילה.

נוחות הלוקרים לבתי ספר

לוקרים בבתי ספרמעבר לאלמנט ה"מגניבות" הנובע מן החידוש שבהצגת הלוקרים בארץ, הם שימושיים להפליא, כיוון שהם מפחיתים במידה משמעותית את העומס על גבם של תלמידים, וחוסכים מהם את הצורך להסתובב עם כל הציוד הדרוש להם ליום הלימודים במשך כל היום. כמו כן, הם מאפשרים להם להשאיר פריטים להם אינם זקוקים מחוץ לכותלי בית הספר בארוניות, במקום לקחת אותם בכל יום הביתה ובחזרה – דבר אשר פותח פתח לשכחה ולתקלות אחרות.

פינה אישית ופרטית במהלך היום

הלוקרים אינם רק אמצעי נוחות. הם מהווים במידה רבה פינה פרטית של נוחות עבור התלמידים, ומסייעים להם להרגיש קצת יותר בבית. זהו כלי פסיכולוגי חשוב, בהתחשב בכך שילדים ובני נוער מעבירים חלק נכבד ביותר מיומם בספסל הלימודים.

תלמידים רבים מגדילים לעשות ומקשטים את פנים הארוניות שלהם בהתאם לטעמם ומביעים בכך את אופיים הייחודי, גם אם בעיקר בעיני עצמם. בנוסף, רבים מחזיקים בארונית פריטים אישיים קטנים שמעניקים להם תחושת נחת וביטחון במהלך היום.

אחזקת לוקרים

כדי ליהנות מן היתרונות הרבים הגלומים בארוניות אישיות, יש להשקיע כראוי ברכישת ארוניות איכותיות, ממתכת עמידה, וכאלה אשר מאפשרים נעילה ופתיחה נוחה ובטוחה. מטבע הדברים, כאשר הארוניות זולות ואינן מותקנות כהלכה, נפגמת חווית השימוש בהם.

למרבה הצער, לא נדיר לראות קירות עם לוקרים, שמרבית דלתותיהם פרוצות, תלויות על קרעי צירים, מעוקמות, או נעדרות כליל. כדי להימנע מכך, יש להשקיע בתוצרים איכותיים, וכן להשקיע בתחזוקה נכונה שלהם. בכך אינם שונים מציוד ומוצרי ריהוט רבים אחרים.

פרט נוסף שחשוב לתת אליו את הדעת, הוא חשיבות הבטיחות בהתקנת הלוקרים. כיוון שמדובר ב"כוורות" שלמות של ארוניות, שלעתים מלאות גם בציוד, ישנה חשיבות להתקנה נכונה ובטוחה שלהם. התקנה לקויה יכולה להוות פתח לתאונות, כגון קריסה של קיר הארוניות על משתמשים הסמוכים אליהם. מקרים כגון אלה יכולים לגרום לפציעה חריפה ואף למוות. מסיבות אלה ועוד, חשוב להיעזר באנשי מקצוע מיומנים ומביני עניין, בלבד.

כללי