חדרי נוערניקיון קובע את איכות החיים של ילדינו והוא חייב ללוות אותם מגיל צעיר. השאלה מבחינת הורים רבים היא כיצד מקנים הרגלים מן הסוג הזה לילדים, בעיקר בחדר השינה אך גם בחלקים אחרים של הבית. אין תשובה חד משמעית וכל הורה מעדיף לגשת אל הסוגיה בצורה שונה. מצד שני, קיימים בהחלט מספר טיפים הרלוונטיים להורים לילדים בטווח גילאים רחב:

א. דוגמא אישית – הורים צריכים לתת דוגמא אישית. ההורים הם המודל לחיקוי עבור הילדים, ומה שהם לא עושים בעצמם פשוט לא צפוי להתבצע. דוגמא אישית באה לידי ביטוי של ניקיון של הבית לעיתים קרובות, בשמירה על היגיינה ובהגברת המודעות. דוגמא אישית מפתחת את הקשר בין הורים לילדים והיא תורמת בטווח הקצר והארוך.

ב. תמריץ חיובי – כל הורה צריך להכיר את התמריץ החיובי האפקטיבי עבור הילדים. תמריץ חיובי לא חייב להיות מתנה ולפעמים הוא מסתיים במילה טובה בלבד. תמריץ מעודד ילדים לבצע פעולות ניקיון בסיסיות, אך עם הזמן ניתן להפסיקו בהדרגה. מטרת התמריץ היא להניע את הילדים לפעולה ולהסביר להם על חשיבות ההיגיינה בחדרי השינה והבית.

ג. משחק ופעילות – ניקיון לא אמור להיתפס בתור משימה קשה או לא רצויה. הורים המשכילים להפוך את הפעילות למשחק נהנים מיתרונות רבים. ראשית, הם בעצמם לוקחים חלק בחוויה ואף מעשירים את עולמו של הילד. שנית, נרשמת השתתפות מצד הילדים ושמירה על פרספקטיבה חיובית כלפי הנושא.

איך הילדים אמורים לנקות את החדר?

הרבה הורים עושים טעות ומטילים על הילדים אחריות מבלי להעניק להם את הכלים המתאימים. ילדים לא יכולים לנקות את החדר אם אין להם חומרים ראויים. התפקיד של ההורים הוא קודם כל להסביר לילדים איפה נמצאים החומרים המשמשים לטובת ניקיון, להראות להם כיצד נעזרים בהם ולהבהיר על כללי הבטיחות. זו הדרך הנכונה ליצור שיתוף פעולה וגם להגיע לתוצאות ברמה הגבוהה ביותר.

לסיכום, חדרי ילדים הם מקום מועד לפורענות. הורים שרוצים לשמור עליו נקי צריכים להטיל אחריות על הילדים וגם לספק להם כלים.

כללי