ילדים בכל הגילאים יכולים לעבור קשת רחבה של טיפולים המבוססים על מפגש עם בעלי חיים. הטיפול מאפשר השגת מטרות בתחום הרגשי, החברתי, ההתנהגותי וגם הלימודי-קוגנטיבי והוא מועבר על ידי אנשי מקצוע מוסמכים

ילדים ובני נוער עלולים לחוות שורה ארוכה של קשיים. הבעיה העיקרית היא זיהוי הקשיים הללו ומציאת הפתרון היעיל עבורם. בין היתר, ההורים נדרשים לאפיין את צרכי הילד ולבחור עבורו שיטת טיפול אפקטיבית. המטרה היא לפתח את הביטחון העצמי ותחושת הדימוי של הילד, תוך כדי השגת יעדים אופרטיביים. את המטרה הזו משיגים לאחרונה יותר ויותר ילדים באמצעות בעלי חיים.

טיפול באמצעות בעלי חיים
טיפול באמצעות בעלי חיים

טיפול באמצעות בעלי חיים הוא תחום חדש יחסית בישראל, למרות הצלחתו ברחבי העולם. הטיפול מבוסס על מפגש עם בעלי חיים והוא מתאים לכל הגילאים. ניתן לנצל את יתרונות הטיפול הזה עבור ילדים הנמצאים על הספקטרום האוטיסטי, או לחילופין בקרב ילדים נורמטיביים החווים קשיים חברתיים או לימודיים. הטיפולים מתבצעים במקום הנוח והנכון עבור המטופל – בביתו או במרכזים ייעודיים – והם מלווים באנשי מקצוע שעוברים הסמכה מיוחדת.

באילו סוגי בעיות ניתן לטפל באמצעות בעלי חיים?

אלו הבעיות העיקריות איתן ניתן להתמודד במהלך טיפול באמצעות בעלי חיים לילדים:

א. התחום הרגשי – המטרות הטיפוליות כוללות נגיעה משמעותית בתחום הרגשי של הילד וסביבתו. בעיות של היעדר סיפוק, דיכאון, פחדים או חוסר ביטחון מקבלות מענה באמצעות השימוש בבעלי חיים. הם מהווים אובייקט להשלכת הרגשות ופתח לאבחון קשיים רגשיים.

ב. התחום החברתי – הרבה ילדים מגיעים לטיפול בעקבות קשיים הקשורים לעולמם החברתי. כאן המטרה היא בעיקר לשפר יחסים חברתיים בין קבוצות גיל ולפתח יכולת להאזין, לתת ולהתחלק.

ג. התחום ההתנהגותי – ילדים שאינם מבינים את החוקים או לא מצליחים להתנהג לפיהם עשויים להביע יחס אוהד לבעלי חיים. יחס זה מנוצל על ידי אנשי המקצוע עבור פיתוח ההיבט ההתנהגותי אצל הילד.

ד. התחום הלימודי-קוגנטיבי – טיפול באמצעות בעלי חיים מאפשר התמקדות בתחום הלימודי-קוגנטיבי. לכל ילד יש קצב לימודים אחר ובעזרת בעלי חיים ניתן לפתח אצלו סקרנות ומוטיבציה. עבודה עם בעלי חיים מגדילה את טווח הריכוז עבור הילד ומפתחת חשיבה סיבתית.

כיצד מתבצע הטיפול?

הטיפול בילדים מבוסס על מפגשים ישירים עם בעלי חיים שונים. המפגשים נערכים תחת פיקוח והם מפתחים ומעצימים יכולות בתחומים רבים. הטיפול מתבצע על מנת לעקוף מחסומים והתנגדויות, לאפשר מקום נוח וטבעי בו הילד מרגיש בטוח ולהדגיש את החשיבות של קשר המתאפיין בקבלה ללא תנאים. ברמה הטכנית, המסגרת הטיפולים כוללת כלים כגון:

  • פינות חי
  • פינות ליטוף
  • טיפול פרטני עם בעל חיים יחיד
  • חוות רכיבה

לסיכום, טיפול המסתייע בבעלי חיים עוזר לשפר את חיי ילדים והוא מתאים להתמודדות עם שלל בעיות.

כללי