טיפול שורש הוא טיפול מורכב, שאנשים רבים נרתעים ממנו ומאוד לא רוצים לשמוע מרופא השיניים כי הם זקוקים לו. לטיפול כזה ישנן השלכות, לא רק בהיבט החרדה לעבור אותו, אלא גם ובעיקר סביב השפעתו האבסולוטית על השן, על האסתטיקה שלה ועל יכולת התפקוד שלה. למעשה, שן שעברה טיפול שורש היא שן שחייה נגדעו, לפחות באופן חלקי, ועם הזמן היא הולכת ומשחירה, הולכת ונחלשת, הולכת ומתפוררת. בדיוק מהסיבה הזאת, טיפולי שורש אצל ילדים הוא עניין מורכב עוד יותר, שיש להעניק לו את הרצינות הנדרשת בבחירת הרופא המטפל ובכיסוי מיטבי של היקף הטיפול הנדרש.

טיפול מורכב ובעל השלכות, במיוחד אצל ילדים

טיפולי שורש אצל ילדים, ולמעשה כל סוגי טיפולי השיניים אצל ילדים, הם טיפולים מורכבים שדורשים רמת התמחות מיוחדת, וניסיון בעבודה עם ילדים, במיוחד כאשר מדובר בילדים מתחת לגיל 8, ובמיוחד בילדים מתחת לגיל 4. כאשר מדובר בטיפול שורש בשן חלב, אפשר להתנחם בכך שלטיפול לא תהיינה השלכות בטווח הארוך, אך עדיין הטיפול צריך להתבצע בצורה ראויה ומקצועית. כאשר מדובר בטיפול שורש בשן קבועה, הסיפור כבר משתנה לגמרי, וישנה חשיבות עצומה לאופן בו מבוצע הטיפול ולאופן בו מסופקת לשן ההגנה הנדרשת לה לאחר הטיפול, על מנת למזער את הנזק האסתטי והתפקודי שלה.

טיפול שורש לילדים

המלצה גורפת לבצע בדיקות תקופתיות ולהימנע מהצורך בטיפולי שורש

מלכתחילה, זוהי הסיבה שישנה המלצה גורפת לבצע בדיקות תקופתיות עבור ילדים, בני נוער וצעירים, שכן אף הורה לא באמת רוצה לגרום לילדו לגדול עם שן שחורה שלא יוכל להשתמש בה כבר החל מגיל כל כך מוקדם. משהמצב הגיע לרמת חומרה המחייבת טיפול שורש, יש מקום לעבור תהליך ראוי של בחירת רופא השיניים וביצוע כל המרכיבים הנדרשים על מנת לתת לילד את הטיפול הטוב ביותר, לרבות טיפולי שורש, מבנה, כתר או גשר וכן הלאה. ככלל, כל רופא שיניים ימליץ על חבילת טיפול שלמה לשן, החל מטיפול השורש ועד התקנת כתר, אך הורים רבים לא מקפידים לבצע את שלב המיגון של השן באמצעות כתר, בעיקר בגלל שיקולי תקציב.

חבילת טיפול שלמה, החל בטיפול השורש ועד מיגון השן באמצעות כתר תואם

אי אפשר להגזים בחשיבות של סיום הטיפול כנדרש, אפילו במחיר נטילת הלוואה קטנה לטובת העניין. לא מדובר בהוצאה גבוהה מאוד עבור מרבית המשפחות, ובמקרה הגרוע ביותר ניתן לגשת לבצע את הטיפול בקופת החולים במחיר נמוך משמעותית מאשר בקליניקה פרטית. טיפולי שורש הם טיפולי אין ברירה, ורצוי מאוד לא להגיע לדרגת חומרה שמחייבת לבצע אותם, אך מי שזהו המצב, יש להעניק את הטיפול המיטבי והשלם, במיוחד כאשר מדובר בילדים שעליהם לשאת בתוצאות הטיפול לאורך כל חייהם.

לקריאה מעמיקה יותר בנושא טיפולי שורש לחצו כאן

כללי