פרחים2"ט"ו בשבט הגיע חג לאילנות!" כך מתנגן פזמון השיר 'השקדייה פורחת'. ואכן, חג הט"ו בשבט כבר פה. השנה, חג הט"ו בשבט יחול בסוף השבוע ועל כן זו הזדמנות נהדרת לצאת לטיולים בטבע או לנטיעות עם המשפחה והילדים, לחגוג את ראש השנה לאילן ולציין את מועד הפריחה וההתחדשות של הטבע. אחד מהטיולים האהובים ביותר על ילדים (וגם מבוגרים) הם טיולים בעקבות פריחה של פרחי בר בחלקים שונים בארץ: כלניות, רקפות, אירוסים ועוד. זמן קצר לאחר תחילת העונה הגשומה בארץ מתכסים המרחבים בירוק ובפריחות צבעוניות והמראה משובב נפש. זה הזמן המושלם לצאת מהבית לטיול בטבע בעקבות הפריחה.

ט"ו בשבט במסורת היהודית והאזרחית

על פי המסורת היהודית, ט"ו בשבט הוא ראש השנה לאילנות, חג חקלאי-הלכתי שחל ביום ה-15 בחודש החמישי בלוח השנה העברי, והוא מלווה במצוות הקשורות לפרי האילן. בתקופת העליות, הפך ט"ו בשבט לחגיגה של ממש לרגל התעוררות האומה ותחיית הישוב בארץ, וכלל נטיעות של עצים ברחבי הארץ, מנהג שהלך והתפשט מישוב לישוב. ב- 1908 הכריזה הסתדרות המורים על ט"ו בשבט כחג הנטיעות ואליה הצטרפה מאוחר יותר גם הקרן הקיימת לישראל. מאז נוהגים ילדי ישראל לצאת בט"ו בשבט אל השטח ולנטוע עצים במקומות שונים ברחבי הארץ. בשנים האחרונות, עם עליית המודעות הסביבתית, ט"ו בשבט הפך גם ליום ציון אקולוגי וארגונים כמו החברה להגנת הטבע, רשות שמורות הטבע ומשרד החינוך הכריזו עליו כחג שמירת הטבע.

בתקופה זו של השנה ניתן לצפות בסימני התחדשות בטבע: פרחים וצמחים מלבלבים ומתכוננים לקראת האביב וגם הציפורים מקדימות ומתחילות בפעילות קינון. טיולי פריחה הם הזדמנות מצוינת לפגוש בתופעות אלו וכן לקיים פעילות חינוכית עם הילדים: ניתן להסתובב עם מדריך לזיהוי פרחים או ציפורים וללמוד על הפרחים השונים של ארצנו, לספר אגדות בנושאי פרחים או עצים, ולעסוק בנושאים כמו איכות הסביבה, אקולוגיה והגנת הצומח.

טיולי כלניות, רקפות, ושקדיות – בסימן ט"ו בשבט

בין הטיולים בעקבות פרחי הבר בארצנו ניתן להתמקד בכמה טיולים עיקריים: טיולי כלניות, טיולי רקפות וטיולי שקדיות. ניתן לצאת לטיול בעקבות פרח אחד או לשלב כמה פרחים בטיול אחד.

טיולי כלניות – בין החודשים ינואר למרץ ניתן לצפות במרבדים מרהיבים של כלניות אדומות, בעיקר בצפון מערב הנגב. במקביל, לרגל הפריחה, מתקיים פסטיבל "דרום אדום" החוגג את פריחת הכלניות ומציע פעילויות ואטרקציות שונות בישובי הדרום. הכלניות, כמו הרקפות, הם פרח מוגן שבעבר כמעט ונעלם מנופי ארצנו כיוון שאנשים נהגו לקטוף את פרחיו בכמויות גדולות. לאחר קמפיין מוצלח של החברה להגנת הטבע בשנות החמישים הפכה הכלנית לאחד מהסמלים המובהקים להגנה על פרחי הבר בישראל.

טיולי רקפות – ברקפות ניתן לצפות בחודשים ינואר-מרץ ולפעמים גם באפריל. הרקפת פורחת בחודשי הגשם והיא נפוצה בצפון ובמרכז ישראל, בעיקר באזורי ההר באיזור רמת מנשה במרכז רכס הכרמל, ביער אשתאול ליד ירושלים וגם בגלבוע. ממש כמו בשיר, הרקפת פורחת בסדקי סלעים, בין טרשים ובמדרונות סלעיים.

טיולי שקדיות – פריחת השקדייה מסמלת את המעבר בין החורף לאביב. ט"ו בשבט הוא מועד הפריחה הרשמי שלה אך הפריחה מתחילה מעט מאוחר יותר, לקראת האביב. ניתן לצפות בפריחת השקדייה במטעים ושטחים פתוחים באיזורים שונים בארץ. ישנם שני סוגי שקדייה: שקד הבר – הנמצא בעיקר בהרי יהודה ושקד תרבותי – הנמצא בטרסות ובוסתנים. פירות העץ אכילים ונהוג לאוכלם בט"ו בשבט.

כללי