חוג נגינה על פסנתר הוא החוג הוותיק ביותר בין חוגי המוזיקה השונים, והוא מתאים לילדים קטנים החל מן הרגע בו הם יכולים לקרוא תווים. הפסנתר הוא אחד מכלי הנגינה הבסיסיים עליהם לומדים לנגן, וחוג הנגינה מתבצע בביתו של המורה או במרכזים ובתי ספר למוזיקה. חוג נגינה על פסנתר הוא אינו חלק מן החוגים הקלילים אשר נהנים בזמן השיעור עצמו, ושוכחים ממנו עד לשיעור הבא, החוג דורש אימונים והשקעה בלתי פוסקים גם מעבר לשעות החוג, על מנת לשפר את היכולות ולהקנות את המיומנות הנדרשת, כדי להתקדם ולעלות ברמה. ההתקדמות בחוג הפסנתר אמנם עשויה להיות איטית ולעיתים מתסכלת, אך התוצאות והרווח של הילד מן החוג שוות את המאמץ.

חוג נגינה על פסנתר לשיפור הקואורדינציה

נגינה על פסנתרלמעט הסיפוק וההנאה של הילד מן החוג, לנגינה על פסנתר השפעות רבות בהיבטים שונים של חייו. בראש ובראשונה לימודי נגינה משפרים את הקואורדינציה של הילד בעקבות הצורך בשליטה מדוייקת בכל אחת מן הידיים בעת הנגינה, והדרישה לשלוט תוך כדי גם בכל אצבע בנפרד. מיומנות זו היא אינה מיומנות מולדת, אלא נרכשת ומשתפרת עם השנים על ידי תרגול. נגינה על פסנתר תורמת לחלקים המוטוריים במוח להתרחב, ושינויים אלו החלים במוח משפרים את רמת הקואורדינציה. הודות לאימונים רבים ולהשקעה נעלם הצורך לחשוב היכן למקם את האצבעות על כלי הנגינה, ומספיק מבט על התווים שימקם את האצבעות מעצמו. זה הוא השלב בו מתחיל התלמיד ליהנות מן הנגינה, ללמוד לשיר תוך כדי, ואף להתייחס למנגינה עצמה ולא לטכניקה הנדרשת לצורך הביצוע.

חוג נגינה על פסנתר להעלאת הביטחון העצמי

נגינה על פסנתר גורמת פעמים רבות לתסכול ולכעס בקרב ילדים עקב התרגול והמיומנות שהיא דורשת. אולם בסופו של דבר, כאשר הילד מצליח לנגן בהצלחה אל מול ההורים, אל מול המורה ואל מול הקהל קורות מספר פעולות אשר מביאות בסופו של דבר לעליה בביטחון העצמי:

  • הילד זוכה לפידבקים חיוביים מן הסביבה, למחמאות ולמחיאות כפיים של הקהל.
  • הילד מרגיש גאה בעצמו, ומאושר כי הצליח במשימה אחרי תרגול רב ועבודה קשה.
  • הילד לומד להעריך את יכולותיו, ומעוניין בפידבק החיובי.
  • הילד מודע לכך שיש צורך בעבודה קשה על מנת להשיג את אותה התחושה, ולכן הוא מוכן לעבוד קשה יותר על מנת להשיג את מטרותיו.
  • הילד הופך מתוסכל פחות, לומד להתמודד עם אתגרים בצורה נכונה וטובה, ועם כל ניצחון ותחושת הצלחה שמצטברת אצלו, גם עולה תחושת הביטחון העצמי, ומשתפר הדימוי העצמי.

נגינה על פסנתר לשיפור יכולות קוגניטיביות בילדים

לבסוף, מחקרים הראו כי לנגינה על פסנתר השפעה חיובית מאוד על היכולות הקוגניטיביות של הילד, ומשפרת את ההבנה שלו בכל מה שקשור במקצועות מתמטיים ומדעיים. המחקרים הראו, כי תלמידים אשר עסקו בנגינה על פסנתר הצליחו יותר במבחנים השונים הקשורים לזיהוי דמויות, לשברים, יחסים פרופורציה ועוד, ורמת האינטליגנציה שלהם השתפרה פלאים בעקבות הנגינה.

נכתב באדיבות אבי ברק פסנתרים – מכוון פסנתרים מומחה

כללי