כיום לכל שלב משלבי החינוך הפורמאלי יש שלב מקדים אשר אמור להכין אותו לכך ולסלול את הדרך בצורה הנוחה והקלה ביותר שניתן לעשות זאת. זה לא היה נהוג לפני שנים, אבל כיום הדבר מאד נהוג. כך מוצאים את עצמם סטודנטים לומדים לפסיכומטרי, אשר אמור לעזור להם להתקבל לאוניברסיטה הרצוייה להם, כך עוברים הכשרה צעירים לפני גיוס במכינות קדם צבאיות כאלה ואחרות, וכך עוברים ילדים רבים חוגי הכנה לקראת כיתה א'.

האמת היא שישנן דעות לכאן או לכאן באשר לחוגים אלה, והשאלה הרווחת היא, אם כל ההורים מעוניינים להכין את הילד לכיתה א' עוד בגן, למה שלא יתחילו ללמד את התכנים הללו כבר במסגרת זו על ידי הגננות המקצועיות? לשאלה זו אין כרגע תשובה, ועל כן הורים רבים מחליטים לשלוח את ילדיהם לחוגי הכנה לכיתה א'.

הכנת הילד לכיתה א'

איך מכינים ילד לכיתה א'

אין להתבלבל, הכנת ילד לכיתה א' לא תהפוך אותו ליותר מוכשר או ליותר אינטליגנט ממה שהוא מלכתחילה. ההכנה מתמקדת בכמה דברים חיוניים שיעזרו לילד מבחינת הרגלי לימוד בבית הספר והיא מקנה לו מושגי יסוד בקריאה, כתיבה וחשבון.

הורים רבים חוששים כי הילד שלהם יהיה איטי בכיתה א', ויפגר אחרי תוכנית הלימודים וזו אחת הסיבות לשליחת ילדים לחוגי הכנה אלה. הילד מקבל ידע ודפוסי למידה בדרכים הבאות:

  • הכרת האותיות
  • לימודי כתיבה וקריאה בסיסיים
  • הכרת המספרים
  • לימודי פעולות חשבון בסיסיות
  • ישיבה ממושכת לצורך ריכוז במקום אחד

 

האם רצוי להכין ילד לכיתה א' בצורה זו

מכיוון שמדובר בתופעה מאד נפוצה ניתן לומר כי הילדים אשר מסתייעים בחוגים אלה קובעים רף חדש למוכנות לכיתה א' וכאשר לא עוברים הכשרה זו, מטבע הדברים נראה כי  הם יהיו בתחילת השנה בכיתה א' בעלי פחות ידע בתחומים אלה על כל המשתמע מכך.

כללי