אחד מהאתגרים שיש בכל מה שנוגע לזהירות בדרכים באזורי בתי הספר, הוא שמדובר על אזורים שבהם מצד אחד יש תנועה עצומה של ילדים קטנים, ומהצד השני – תנועה עצומה של רכבים (שהרי ההורים באים לאסוף את הילדים בסיום יום הלימודים). אם כך, איך אפשר לדאוג שלא יהיו תאונות? בדיוק בגלל זה החלו בישראל לפני מספר עשורים, לקדם את הנושא של משמרות הזה"ב. משמרות זה"ב הם קבוצות של ילדים, לרוב בכיתה ו' (שהם הגדולים ביותר בבית הספר היסודי), אשר יש להם תמרורים מיוחדים שנקראים תמרורי עצור-נייד, ובעזרתם הם יכולים לשמור על הזהירות והביטחון של הילדים ולווסת את התנועה.

סמכויות, הסמכה ועוד דברים שכדאי לדעת

משמרות הזה"ב

  • איך מסמיכים אותם? – מאחר שנותנים כאן לילדים בני 11-12 תמרורים ויכולת לשלוט על התנועה, ברור שהם צריכים לעבור הסמכה מקצועית בתחום. יש כאן הסמכה שהיא באחריות משותפת של משטרת ישראל, משרד התחבורה, וכן משרד החינוך. בתחילת השנה, יגיע שוטר הדרכה מיוחד שמוסמך להדריך את הילדים בכללי הזהירות בדרכים. הוא מלמד את הילדים את היסודות התיאורטיים, וגם מתרגל איתם באופן מעשי את הנושא. רק אחרי שכל ילד וילד עובר את ההסמכה, הם יכולים להתחיל לשמור על הבטיחות של כולם.
  • אילו תפקידים יש? – במשמרות הזה"ב יש כמה וכמה בעלי תפקידים שונים. במצב אידאלי, במשמרות הזה"ב יהיו כ- 3-4 ילדים. אחד מהם יתפקד בנוסף לתפקיד הרגיל שלו, גם כמפקד המשמרת. הוא עובר הכשרה מיוחדת ששונה מיתר השומרים, הוא אחראי לדווח במקרה שיש בעיה, הוא אחראי לסדר את התורנות של יתר השומרים, ואף אחראי לדווח במקרה של חוסר בציוד כגון תמרורים חסרים, כמות לא מספקת של אפודים לקיץ או לחורף, וכיו"ב. תפקיד נוסף הוא של חבר המשמרת. חברי המשמרת הם אלו שמחזיקים את התמרורים שנקראים עצור-נייד, והם אלו אשר יקבעו בפועל את התנועה בכביש – האם היא להולכי רגל או לרכבים. תפקיד נוסף הוא המתאם. למתאם אין תמרורים, אבל הוא נעמד בנקודה הטובה ביותר, שבה הוא יכול לראות האם באות מכוניות או הולכי רגל, והוא נותן הוראה לחברי המשמרת, איך להזיז את התמרורים שבידיהם.
  • ומה אם אין מספיק ילדים? – יש מקרים שבהם אין מספיק ילדים בכיתה על מנת שיהיו שלושה ילדים. שימו לב כי בכל מקרה, חל איסור שיהיה רק ילד אחד שימלא את כל התפקידים. עם זאת, מותר שיהיה מדובר על שני תלמידים, וזאת בתנאי שמדובר על כביש מישורי שבו לשני התלמידים יש שדה ראיה מצוין.

כלי חשוב מאד לחינוך של כולם

שימו לב כי למשמרות הזה"ב יש תפקיד חשוב מאד בשמירה על הזהירות בדרכים. הם מלמדים גם את יתר הילדים ואפילו את המבוגרים איך להתנהל בסביבת הכביש. מעבר לכך הילדים בעצמם גם מקבלים אחריות גדולה – וזה תפקיד חשוב מאד בחינוכם.

כללי