הורים נדרשים להקנות לילדים הרגלי היגיינה וניקיון כבר מגיל צעיר. הרגלים אלו צפויים ללוות את הילדים עד בגרותם, למנוע מהם להיחשף אל מחלות ולאפשר להם רמת חיים גבוהה. יחד עם זאת, גם ההורים המכירים בחשיבות הרגלים מן הסוג הזה לא תמיד יודעים כיצד להקנות אותם. המשמעות היא בלבול בקרב הורים טריים ומנוסים ולא מעט הנחיות סותרות עבור הילדים. אז כיצד עושים זאת בצורה נכונה ועל מה כדאי לשים דגש?

 

הנה כמה טיפים מעשיים שיעזרו לכם להקנות את ההרגלים הרצויים בקרב ילדים בכל הגילאים:

ניקיון עם ילדים

א. דוגמא אישית – הקניית הרגלי ניקיון מתחילה ונגמרת בדוגמא אישית. אל תצפו מהילדים שלכם להתנהג בצורה אחרת מכם. אתם מהווים את המודל הבלעדי, האבסולוטי והיחיד עבור הילדים. מצחצחים שיניים לפני השינה? גם הילד יעשה אותו דבר. אוכלים מול הטלוויזיה בסלון? אל תופתעו למצוא שם שאריות של דגנים וממתקים.

 

ב. כלים ומשאבים – נסו לתת לילד כמה שיותר כלים לטובת אימוץ הרגלי ניקיון נכון. הראו לו היכן נמצאים הסמרטוטים, הסבירו לו על הבדלים בין חומרי ניקיון ואל תשכחו לעודד אותו לאחר פעולה טובה. כלים משאבים מאפשרים לילד להביא לידי ביטוי את מה שהוא לומד מההורה.

 

ג. התאמה לגיל – הקניית הרגלי ניקיון מחייבת את ההורים במתן תשומת לב לצרכי הילד. על ההורים להכיר את ילדם ולהתאים את ההרגלים לגילו.

 

לא לשכוח את כללי הבטיחות!

הקניית הרגלי ניקיון לילדים לא צריכה לבוא על חשבון שמירה על כללי הבטיחות. זכרו כי ילדים נוטים להתנסות לעיתים בפעולות מסוכנות, מבלי להבין לעומק את ההשלכות.

 

הסבירו לילד על בטיחות בזמן ביצוע עבודות ניקיון ועל שימוש נכון במכשירי חשמל, חומרים רעילים וכן הלאה. בנוסף, אפשר להתחיל בהרגלים פשוטים ולהרים את הרף לאחר התקדמות משביעת רצון.

כללי