הצבת גבולות לילדים היא אחד המרכיבים החשובים ביותר להתפתחות תקינה של הילד. בעזרת הגבולות לומד הילד לקחת על עצמו אחריות, להתמודד עם סיטואציות בלתי מוכרות ולגלות בגרות ועצמאות. הורים המעוניינים להציב גבולות צריכים לפעול בצורה טוטאלית ומתוך מחויבות מלאה. עליהם להקפיד על עקביות, לתאם בין התפקיד של האמא לבין התפקיד של האבא, ולבצע את הפעולות מתוך אמונה בצדקת הדרך. בנוסף, עולה שאלה לגבי מערכת היחסים של המורים מול הילד, ושילוב המורה בתהליך הצבת הגבולות. 

בכל הנוגע אל הצבת גבולות, השאלה היכן נגמר תפקיד המורה ומתחיל תפקיד ההורה היא חלק בלתי נפרד מהתמודדות עם תהליך ההתבגרות של הילד. ברור לכל הורה כי המורה אחראי על החינוך התיאורטי והממלכתי, אך האם המורה הוא זה שצריך להקנות לילד את הגבולות?

הצבת גבולות

ערכים, זמן וגיל להצבת גבולות לילדים

אפשר לבחון את שאלת הצבת הגבולות לילדים בקרב הורים ומורים במספר היבטים חשובים:
א. מערכת ערכים ואמונות – רק הורים מעטים יסכימו שהמורה בבית הספר הוא זה שיקנה לילדם את מערכת הערכים הרצויה. הורים מעדיפים לעשות זאת בעצמם, מתוך שיקולי מסורת, תרבות וחיי משפחה. במילים אחרות, רוב ההורים ייקחו על עצמם את הנושא של הצבת גבולות בהיבט הערכי מבלי שאפילו יהיו מודעים לכך.
ב. זמן– הורים לא יכולים ללוות את הילד שלה 24 שעות ביממה, בעיקר בשלבים צעירים, ובעת ההשתלבות במערכת החינוך ובתי הספר. ההורים צריכים לדעת כי בבית הספר המורה ממשיך בהצבת הגבולות, ואף משלב זאת עם הלימודים הרגילים. בסופו של דבר, ילדים מבלים חלק ניכר מהיום בסביבת המורים שלהם ולאו דווקא ההורים.
ג. גיל – יש גילאים בהם הצבת גבולות לילדים היא משימה השמורה להורים באופן בלעדי. עד הכניסה לבית הספר היסודי ההורים נמצאים בסביבת הילד כמעט כל הזמן, מפקחים עליו מקרוב ומשמשים בתור מודל לחיקוי. לאחר מכן הילד לומד להכיר גם מסגרות חדשות, ונאלץ להתמודד עם דרישות שונות. הדרך הנכונה להציב גבולות היא לזהות את הצרכים של הילד בהתאם לגילו ולמצב ההתפתחות המנטאלי בו הוא נמצא.

מתי כדאי לפנות אל המורים באופן אישי לצורך הצבת גבולות?

תיאום בין הורים למורים הוא זה שיאפשר הצבת גבולות לילדים בצורה יעילה, עקבית ונכונה. את התיאום הזה ניתן להשיג בדרכים רבות:
– קביעת ימי הורים
– יצירת קשר אישי בין הורה למורה
– גילוי מעורבות בתהליך הלימודים של הילד
– שילוב בין עונשים לחיזוקים חיוביים
הורים עם דרישות מסוימות להצבת גבולות יכולים לפנות אל המורים באופן אישי. מקובל ואף רצוי לקחת חלק פעיל ולהראות מעורבות בבית הספר. הורים אשר עושים זאת מצליחים ליצור איזון ויציבות בתהליך הצבת הגבולות, לטווח הקצר והארוך.
לסיכום, מורים והורים נושאים לעיתים קרובות בתפקידים חופפים, והנושא של הצבת גבולות לילדים הוא דוגמא מצוינת לכך. על מנת להתגבר על המכשול הפוטנציאלי הצפוי יש להקפיד על הקניית ערכים קבועים, להקדיש זמן לנושא, ולהתאים בין הגבולות לבין גילו של הילד.

כללי