המושג "ילד סנדוויץ'" מתאר בן משפחה אמצעי הנולד לאחר בן בכור, ולפני בן זקונים. הפוזיציה של ילד כזה נחשבת מורכבת, וזאת בעיקר בשל מספר היבטים:
א. היחס של ההורים והמשפחה המורחבת – ילד בכור מקבל את מלוא תשומת הלב של המשפחה הקרובה והמורחבת. לעומת זאת, בן הזקונים בדרך כלל מתפנק על ההורים שלו עד גילאים מאוחרים. היחיד שלא נהנה מיחס מועדף הוא ילד סנדוויץ' אשר נולד שנים מעטות לאחר הבכור, אך לא מספיק שנים לפני הילד הצעיר.
במילים אחרות, היחס של ההורים והמשפחה המורחבת אל ילד ביניים אינו מאופיין בצורה ברורה, ועשוי להביא לפגיעה בתחושת הביטחון העצמי.
ב. בגדים וצעצועים – גם האספקט הגשמי מהווה פקטור בתהליך ההתבגרות של ילדים. הילד הבכור מקבל בדרך כלל בגדים וצעצועים חדשים וכך גם הילד הצעיר, אך זה שבאמצע נאלץ לרשת את הבגדים של מי שהיה לפניו, ולהסתפק בצעצועים של מי שהגיע אחריו.
בעיניים בוגרות צרות מן הסוג הזה נראות אולי חסרות משמעות, אך עבור ילדים קטנים זו יכולה להיות עילה לתסכול.
ג. מערכת יחסים מול האחים – אי אפשר לדבר על המורכבות והקשיים של ילד סנדוויץ' מבלי להזכיר את מערכת היחסים שלו מול שאר האחים. האח הגדול במשפחה בדרך כלל לוקח על עצמו את הפיקוד, בעוד האח הקטן מאמץ בחום את העמדה המפונקת.
לעומת שניהם, הילד שנמצא באמצע לא תמיד מוצא את דרכו במשפחה. מערכת יחסים זו בין האחים הופכת למורכבת במיוחד לאחר תום תהליך ההתבגרות ועם חילופי הדורות במשפחה.

אח חדש נולד

התפקיד של ההורים לילד סנדוויץ'

אפשר לפתור את הקשיים במשפחות עם שלושה ילדים ויותר במידה ומקפידים על הכללים הבאים:
– חלוקת קשב ברורה של ההורים בין הילדים
– מתן תשומת לב עבור כל האחים ללא יוצא מן הכלל
– חינוך לדינאמיקה משפחתית מפרה ורגישה בין האחים
– דגש על שוויון בין האחים – כלפי חוץ ובתוך המשפחה
– הטלת אחריות אישית על האח הבכור כלפי אחיו הצעיר
ילד סנדוויץ' מתקשה למצוא את מקומו בעיקר משום שהוא מעולם לא הכיר מצב של בן יחיד, ואף נאלץ לפנות את מקומו בתור הילד הצעיר והחמוד. הוא מרגיש תחרות מול הבן הבכור ולא תמיד מצליח להבין מה דרך ההתנהגות הנכונה מול האח הקטן. מצד שני, צריך לזכור כי גם ההורים מגיבים אחרת אל הילד השני – ולא תמיד בצורה שלילית. הורים רגועים הופכים את הילד לנינוח ותורמים לתהליך ההתפתחות שלו. בנוסף, צריך לקחת בחשבון את הנושא של המגדר והפרש הגילאים על מנת להבין לעומק את המורכבות והקשיים של מערכות יחסים בין אחים.
לסיכום, ילד סנדוויץ' חווה לא מעט קשיים אך בסופו של דבר הוא מוצא את מקומו במשפחה. הורים אשר מכירים במורכבות של המצב יכולים להעניק מעט יותר מעצמם, על מנת ליצור שוויון, ולהבטיח את שביעות הרצון של כולם.

כללי