אחת המצוות החשובות והמרכזיות ביותר בדת היהודית, היא מצוות הנחת תפילין. מקורה של מצווה חשובה זו הוא מדאורייתא, כלומר – מן התורה. אולם, בניגוד למצוות רבות ,שבהן מצווה אדם עוד מיום היוולדו, הרי שמצוות הנחת תפילין היא אחת מהמצוות הייחודיות, אשר מי שמחויב בהן, הוא אך ורק גבר שהגיע לגיל מצוות, וחל איסור למעשה על ילדים קטנים להניח את התפילין. מדוע? משום שכאשר אדם מניח את התפילין, עליו להיות זך וטהור בשני מובנים – גם נפשו צריכה להיות זכה ולא להתאוות אחרי פיתויים (וכבר חז"ל שמו לב שדעתם של ילדים היא קלה יותר), וגם משום שפיזית – נהוג לציין שאדם בוגר יותר נוהג לשמור על הניקיון שלו מאשר ילד. לכן, נקבע כי רק כאשר הילד הופך לנער ומגיע לגיל מצוות – הרי שבטקס בר המצווה, זו תהיה הפעם הראשונה שבה הוא יניח תפילין. איך אנחנו בתור הורים, נוכל להכין את הילד שלנו לטקס זה?                         הנחת תפילין

מה חשוב להסביר על הטקס ואיך מבצעים

  • מה משמעות התפילין? – יש לציין כבר מעכשיו, שלא כל המשפחות שבהן הילדים עולים לתורה, הן בהכרח משפחות דתיות או אפילו מסורתיות. זה נובע מכך שבחברה הישראלית בכל מקרה מקובל מאד לבצע את טקס בר המצווה, ואפילו ילדים חילונים לחלוטין, יבצעו את הטקס של הנחת תפילין. עבור ילדים רבים שלא מגיעים מרקע דתי או מסורתי, הטקס עלול להיראות מעט משונה מהצד. חשוב להתייחס לילד שלכם כאדם בוגר וקודם כל להסביר לו את מהות המצווה ומקורה מהתנ"ך. אפשר גם להסביר שבטקס הנחת התפילין, הילד עצמו יוצר קשר עם השושלת ועם המסורות שלו – כשם שאביו הניח תפילין וסבו הניח ואבי-סבו, וסב-סבו וכיו"ב – כך גם הוא כעת מניח תפילין ויוצר קשר חזק למסורות משפחתיות.
  • להסביר איך מניחים – באופן עקרוני, הרב שיכין את ילדכם לטקס בר המצווה כבר ידאג להסביר לילד איך לבצע הנחת תפילין לפי המסורת שלו (הספרדים והאשכנזים נבדלים אחד מהשני בהנחת התפילין שעל היד). אולם, לכם כהורים מותר בהחלט להסביר איך מניחים את התפילין אם אתם מורגלים בכך ויודעים איך לעשות זאת. רצוי אפילו לעשות זאת – כך התפילין לא יראו לילד כמשהו זר ולא ברור – אלא כדבר שהוא כבר מכיר ויודע איך להתנהל עימו. חשוב להסביר לילד כמובן איך שומרים על התפילין כשהם לא בשימוש.

 

מתי מניחים פעם ראשונה?

נהוג כמובן שהילד יניח את התפילין בפעם הראשונה לקראת טקס בר המצווה ועלייתו כחתן בר המצווה וקריאתו בפרשת השבוע. עם זאת, במידה והילד כבר הגיע לגיל 13 וקריאת הפרשה מתעכבת במקצת מסיבות שונות, מותר ואף רצוי שיניח את התפילין גם ללא הטקס, ואין בכך שוב עבירה או בעיה הלכתית.

כללי