מהו מבחן לאיתור מחוננים ואילו יכולות הוא נועד להעריך?

מבחן לאיתור מחוננים מועבר באופן ארצי לכלל התלמידים במהלך כיתה ב', במטרה למצוא את שכבת הילדים המוכשרת ביותר. מבחן מחוננים מורכב למעשה משני שלבים – מבחן סינון ראשוני ולאחריו מבחן איתור אזורי. השלב הראשון מתבצע במסגרת בית הספר ונועד לסנן את 15% העליונים של התלמידים הלומדים בשכבת כיתות ב'. מבחן האיתור מתבצע על ידי מכון סאלד, ונועד לאתר בין 1-3% מן התלמידים המצטיינים ביותר.

חשוב להדגיש, מבחן מחוננים איננו בודק רכיבים עקיפים שהכרחיים להצלחה בלימודים דוגמת מוטיבציה או יכולת התמדה, ואינו מהווה מדד מדויק להישגים גבוהים בבית הספר. מבחן לאיתור מחוננים כן מסוגל להעריך את יכולת הלימודית הכללית ואת המיומנויות הקוגניטיביות של הילד.

ילדכם לומד בכיתה ב'? מספר טיפים להכנה לקראת מבחן מחוננים

  • הכירו את התכנים הבסיסיים המופיעים במבחן – חשוב לחשוף את הילד בטרם המבחן עצמו אל סוג התכנים והשאלות אשר צפויות להופיע בו. קטעי קריאה, שאלות מילוליות וכן שאלות הבוחנות חשיבה כמותית – כל אלו מרכיבים את מבחן האיתור. קיימות במבחן גם שאלות סגורות (אמריקאיות) וגם שאלות פתוחות.
  • תרגול סימולציה ידמה את תנאי המבחן האמיתי – אחת הדרכים המועילות ביותר להתכונן למבחן הנה באמצעות פתרון של סימולציה, מבחן דמה. סימולציה של מבחן מחוננים תאפשר לילד להתנסות בפתרון רצוף של כלל השאלות המופיעות במבחן, ולתרגל את פרק הזמן אשר נדרש למעבר על כל חלק.
  • האם ילדיכם זכאי לבחינה בתנאים מותאמים? ילדים אשר מאובחנים עם לקויות למידה, הפרעות קשב וריכוז או כל בעיה בריאותית שעשויה להשפיע על הצלחתם במבחן זכאי למבחן מחוננים בתנאים מותאמים. כדאי לברר זאת מבעוד מועד כדי לוודא כי ילדכם מממש את זכאותו, וכן להכווין את הלמידה למבחן אל התנאים הספציפיים אליה הוא זכאי.
  • אל תשכחו להשקיע גם בהכנה רגשית – ילדים בגיל זה רגישים מאוד לתנודות בהערכה העצמית שלהם. לפני שהילד שלכם ניגש אל אחד משלבי המבחן, מומלץ להקדיש מספר רגעים לטובת שיחה גלויה ופתוחה איתו. הבהירו לו כי גם אם לא יעבור את המבחן בהצלחה אין זה אומר דבר על היכולות הלימודיות שלו או על הדימוי העצמי שלו. אם נדמה לכם כי עצם הבחינה עשויה להלחיץ את הילד שלכם יתר על המידה, אולי כדאי לשקול לוותר על ההזדמנות.
  • מבחן לאיתור מחוננים

משרד החינוך מפעיל מגוון מסגרות העשרה המיועדות לילדים מחוננים

ילדים שאותרו על ידי משרד החינוך בתור מחוננים יכולים להשתלב במגוון מסגרות העשרה אשר מציעות תכנים לימודיים וכן תכני פנאי וכיף. מסגרות אלו פועלות פעמים רבות על חשבון שעות בית הספר, ומציעות לילד המחונן מפגש בלתי אמצעי עם ילדים בני גילו ובעלי אותן יכולות גבוהות. מדובר הן בסביבה לימודית בעשירה והן בהזדמנות בה יכול הילד ליצור קשרים חברתיים עם ילדים הדומים לו. מדובר בתמריץ משמעותי להצלחה במבחן, וכדאי להבהיר לילד כי במידה ויעבור את המבחן בהצלחה הוא צפוי להועיל לו בהמשך הדרך.

 

כללי