הורים, אנשי חינוך ומנהלים חייבים לקחת בחשבון הצבה של ממונה בטיחות בבתי ספר. זהו איש מקצוע עם יכולות מיוחדות וניסיון משמעותי. באמצעות שילוב הממונה בבית הספר ניתן לשפר את מערך הבטיחות הקיים, לתת מענה על צרכים חדשים ולבצע התאמות תוך שמירה על מסגרת תקציב מוגדרת מראש.

הצבת ממונה בטיחות בבתי ספר

ממונה בטיחות בבתי ספר מבצע את עבודתו במספר שלבים:

א. זיהוי המצב הקיים – בשלב הראשון מגיע ממונה הבטיחות על מנת לעבור חפיפה עם הגורמים הקיימים בבית הספר. עליו לזהות את המצב הקיים, לאסוף רשמים ולהשוות בין הוראות הבטיחות כפי שמפורסמות על ידי משרד החינוך לבין יישומן בפועל.

ב. הגשת המלצות – הורים צריכים לדעת כי השלב השני בתפקידו של הממונה כרוך בקבלת המלצות ויישומן מוקדם ככל האפשר. יש לברר מהן ההמלצות של הממונה, להתייעץ עמו לגבי ההתאמות הנדרשות ולהקצות את המשאבים מתוך תקציב בית הספר או הרשות העירונית.

ג. מעקב ופיקוח – היתרון של הצבת ממונה בטיחות בבתי ספר הוא ביכולת לבצע מעקב ופיקוח. בסופו של דבר, הורים ומורים לא יכולים לעקוב או לפקח לבדם אחר יישום הוראות הבטיחות החדשות. יש צורך באיש מקצוע חיוני המחויב למטרה ומגיע עם רקע מתאים והולם.

כיצד בוחרים ממונה בטיחות?

אחרי שמחליטים על הצבת ממונה בטיחות בבתי ספר ניתן להיכנס אל עובי הקורה וליצור קשר עם גורמים מקצועיים וחברות העוסקות בתחום. כדאי לברר לגבי הניסיון של החברה, לתאם פגישת ייעוץ מול המורים וההורים ולהגדיר בצורה מדויקת ככל האפשר את המטרות של העבודה המשותפת.

לסיכום, מערכת החינוך המודרנית מבינה את החשיבות של ממונה בטיחות בבית הספר. גורמים פדגוגיים רבים ממליצים על שילוב הממונה הזה בכל בתי הספר, בגנים וגם במסגרות נוספות.

כללי