רוב הילדים מעדיפים פעילות ספורטיבית על פני שיעורים בתוך כיתות סגורות. יחד עם זאת, המוטיבציה הגבוהה כלפי שיעורי ספורט אינה מסתיימת בין כתלי בית הספר. כיום ניתן לתאם שורה ארוכה של חוגים המתמקדים בספורט עבור ילדים בכל הגילאים. לצד חוגים פופולאריים של כדורגל, כדורסל או טניס, מסלולי ספורט מציעים לילדים להתנסות בשחייה, רכיבה על סוסים, התעמלות קרקע, התעמלות מכשירים, קפוארה ועוד.

ההצלחה של חוגי ספורט נובעת מהאופי המיוחד של ילדים. בעוד מבוגרים מתכננים היטב כל פעילות גופנית, ילדים צוברים אנרגיה, ומחפשים אחר דרך להוציא אותה החוצה. החוגים והשיעורים הספורטיביים מרכזים זאת בצורה מרוכזת ותחת פיקוח. החוגים מתבצעים בתוך מקומות ייעודיים, נבחנים על פי קריטריונים של משרד החינוך, ומציעים אווירה משוחררת ונוחה עבור ילדים בכל הגילאים.

למה ילדים אוהבים לעשות ספורט?

הייחודיות של חוגי ספורט עבור ילדים באה לידי ביטוי במספר היבטים:
1. תחרותיות – שיעורי ספורט מחדדים את היצר התחרותי בקרב ילדים. במקביל, תפקידם של המדריכים הוא להסביר על אתיקה ספורטיבית, ולמקם את התחרותיות בהקשר נכון. החוגים מתעלים את התחרותיות הטבועה בילדים למקומות חיוביים. לאחר מכן הילדים יכולים להשתמש בעקרונות הללו לצורך פיתוח יכולות פדגוגיות, מנטאליות וכדומה.
2. אינטראקציה חברתית – חוגים הם פלטפורמה מושלמת עבור יצירת אינראקציה חברתית. לא כל הילדים נולדים עם ביטחון עצמי, המאפשר להם לפתוח בשיחה עם חברים חדשים, ושיעורי ספורט הם הזדמנות מצוינת לעשות זאת. בעזרת השיעורים ניתן לפתח אינטראקציה עם חברים לקבוצה, עם ילדים חדשים ואפילו בין שכבות גיל שונות.
3. יכולות – רוב השיעורים המתקיימים במסגרת בית הספר או חוגי העשרה דורשים יכולת מנטאלית מסוימת. הבעיה היא שקשה למצוא אחידות בין היכולות הקוגנטיביות של ילדים שונים. לעומת זאת, חוגי ספורט דורשים בעיקר פעילות ספורטיבית המשותפת לכולם ללא יוצא מן הכלל. הדגש על הפעילות הספורטיבית משפר את היכולות של הילד גם בתחומים אחרים. ילד שמבצע פעילות ספורטיבית בחוגים ייעודיים נהנה מביטחון עצמי מוגבר, נחשף אל גירויים חדשים, ובעיקר עובר תהליך רצוף של למידה והתפתחות.

פעילות ספורטיבית ללא הבדלי מגדר

כדאי לציין כי האפקטיביות של פעילות ספורטיבית אינה מוגבלת למגדר מסוים. בעבר נהוג היה לחשוב שרק בנים מבצעים פעילות ספורטיבית, אך כיום כבר ידוע כי מדובר על הנחה שגויה לחלוטין. בנות, נערות ונשים אוהבות ספורט לא פחות מבנים וגברים. יש לא מעט ליגות מקצועניות המארחות נשים, ותחרויות ברמה בינלאומית בהן ילדות לוקחות חלק פעיל. מעבר לכך, ההשתתפות של נשים ובנות בחוגי ספורט אינה מוגבלת לתחום מסוים, והיא קיימת בענפים רבים.

119401446

לסיכום, קיים קשר ברור בין ילדים לבין חוגי ספורט והורים צריכים להכירו ולהוקירו. בצורה כזו ניתן לשפר את היכולת של הילד, לתרום למוטיבציה שלו כלפי פעילות ספורטיבית, ולעודד איכות חיים גבוהה.

כללי