הורים לילדים בגילאי בית ספר צריכים לזכור היטב את החשיבות של חוגים. בעוד בית הספר מהווה את המסגרת העיקרית בה מבלים הילדים במהלך היום והחל משעות הבוקר המוקדמות, חוגים מיועדים להיות מסגרת פדגוגית, חינוכית ויעילה עבור שעות אחר הצהריים והערב. בנוסף, בעזרת חוגים ניתן להעשיר את עולמו של הילד, ולפתח ספקטרום רחב של יכולות קוגנטיביות.

יש מספר הבדלים משמעותיים בין בית ספר וחוגים:

א. אחידות מול העדפה אישית – בית ספר נדרש לתת מענה על צרכים של ילדים אשר מגיעים מרקע שונה. על מנת להתגבר על המגוון נוטה בית הספר לעבר יישום תכניות לימוד אחידות, הנבחנות בסוף השנה על פי הוראות של משרד החינוך. לעומת זאת, בחוגים ניתן להדגיש את ההעדפה האישית של הילד. יש חוגי ספורט, יצירה, אמנות, פעילות, מוזיקה ועוד. את מגוון החוגים הזה לא ניתן למצוא במסגרת בתי הספר המסורתיים.

ב. גילאים – ילדים בבית ספר לומדים ברוב המקרים עם תלמידים בשכבת גיל דומה. מנגד, בחוגים ניתן למצוא שילוב בין גילאים שונים. אמנם אי אפשר לערוך חוג משותף לילדים בכיתה א' ולילדים בכיתה ו', אך המפגש בין הגילאים יוצר אינטראקציות מעניינות ותורם לכל ילד בצורה שונה.

ג. מוטיבציה – רוב הילדים מפתחים תחושות שליליות כלפי בית הספר כבר בגיל צעיר. על פי מחקרים שפורסמו בתחום, הסיבה לכך קשורה לעובדה שהם מחויבים ללכת לבית ספר. במילים אחרות, ילדים אינם מקבלים את זכות הבחירה, ולכן אין להם מוטיביציה ללמוד. בחוגים המצב שונה לחלוטין: הילדים בוחרים את החוג לבד, מגיעים בזמנם הפנוי וברוב המקרים דוחקים בהורים לרשום אותם מחדש בכל שנה.

ד. אווירה – האווירה בבתי ספר הרבה יותר נוקשה מהאווירה הקיימת בחוגים. גם אם הסיבה לכך היא התשלום הכלכלי עבור חוגים לעומת ההשתתפות המינימאלית בעלות של בתי הספר, התוצאה היא חוגים באווירה קלילה ומפרגנת. החוגים אינם מלחיצים את הילדים, ומאפשרים להם להביא לידי ביטוי את סל היכולות שרכשו בבית הספר באופן מיידי.

חוג פסנתר

איך חוגים עוזרים להורים?

שילוב נכון בין בית ספר וחוגים עוזר להורים לא פחות מאשר לילדים. ראשית, החוגים מתקיימים בשעות אחר הצהריים, ולכן מפנים זמן עבור ההורים. שנית, החוגים הם הזדמנות מצוינת לפגוש הורים חדשים ולהחליף חוויות. כיום מתקיימים חוגים בכל רחבי הארץ. הורים לא צריכים לוותר על שעות עבודה, לשאת בהוצאות גבוהות או לפגוע באיכות החיים של המשפחה על מנת לרשום את הילד לחוג.

לסיכום, בתי ספר וחוגים יוצרים סביבה מצוינת עבור גידול ילדים. כדאי לשמור על המעמד המיוחד של בית הספר בתור גורם חינוכי מוביל, אך מומלץ לשלב את הנוכחות של חוגים בחיי הילדים, וכך להעלות את המוטיבציה, ליצור אווירה נעימה וליהנות מאתגרים חדשים.

כללי