בית ספר הוא מקום שבו חובה להציב מתקנים נגישים, בטוחים, איכותיים ומזמינים שבהם ניתן לאסוף סוגי מוצרים שונים למיחזור. במאמר הבא נסביר מה ההבדל בין סוגי המתקנים ולמה הם קריטיים במוסדות חינוך בכל רחבי הארץ

מיחזור הוא תהליך שמטרתו לנצל בצורה טובה יותר את משאבי כדור הארץ. תודות למיחזור אנו יכולים לשמור על איכות הסביבה, למנוע שינויי אקלים דרמטיים, להגן על המערכת האקולוגית הרגישה ואף להביא לשיפור באיכות החיים של כולנו. יתרה על כך, המיחזור חוסך בהוצאות ולכן הוא הופך גם את מוצרי הצריכה ומוצרי הקצה לזמינים ונגישים יותר.

מתי צריך להתחיל למחזר?

המיחזור חייב להתחיל כמה שיותר מוקדם. בשביל להפוך אותו מרעיון למעשה, יש צורך להציב מתקנים רלוונטיים שבהם אוספים את המוצרים השונים. כיום למשל ברור שהצבת כל סוג של מתקן מיחזור חייבת להיות חלק בלתי נפרד מהסביבה החינוכית – החל מהגנים ועד בית הספר היסודי וכמובן התיכון. אם מציבים מתקני מיחזור במקומות הללו, מגדילים את הסיכוי למיחזור אפקטיבי גם בטווח הקצר וגם בטווח הארוך.

מה המתקנים נותנים לתלמידים?

השוואה בין סוגי מתקן מיחזור שונים מגלה למה הם כל כך חשובים ספציפית בבתי הספר. הנה לדוגמא כמה יתרונות משמעותיים שאותם אפשר להשיג רק באמצעות הצבת מתקנים כאלה וכמה שיותר מוקדם:

א. מסר חינוכי – המטרה העיקרית של הצבת מתקן מיחזור בבית ספר היא להעביר מסר חינוכי. אף מסר חינוכי שהמורים או ההנהלה רוצים להעביר לא יכול לבוא לידי ביטוי אלא אם כן יש לו היבט פרקטי, אז כאן נכנסים לתמונה המתקנים הרלוונטיים. כאשר בבית הספר מציבים מתקן, הם מעבירים לתלמידים מסר לגבי רצינות המיחזור והמטרות שלו.

ב. דוגמא אישית – מורים והורים חייבים להראות דוגמא אישית. מחקרים מראים שילדים לומדים בעיקר דרך דוגמא אישית, אז חשוב לבדוק כל הזמן האם היא ניתנת ועד כמה היא משמעותית. בהקשר המיחזור, אחת הדרכים להראות דוגמא אישית היא להציב את המתקנים שמיועדים למיחזור וכמובן גם להשתמש בהם על בסיס יום יומי וקבוע.

ג. פרקטיקה ונוחות – אי אפשר לדבר על החשיבות שיש למתקני מיחזור בבתי ספר בלי להזכיר את ההיבט הפרקטי. בשביל שהתלמידים ימחזרו וכדי להבטיח שגם הסגל המורחב ישתתף בפרויקטים הללו, המיחזור חייב להיות נוח. עם מתקנים נגישים שהם חלק בלתי נפרד מהסביבה החינוכית בבתי ספר, הפרקטיקה כבר הופכת להיות מובנת מאליה. 

הבדלים בין סוגים מתקנים שונים

הסוד למיחזור אפקטיבי בבתי ספר הוא להציב את המתקנים המתאימים לפי החומרים המתכלים הרלוונטיים. כך לדוגמא אפשר להציב מתקני מיחזור בקבוקי פלסטיק אבל לידם גם מתקן אחר למיחזור של מוצרי נייר, אריזות וכן הלאה. בכל אחד מהמקרים האלה, מראים לילדים מה ההבדל בין תהליכי המיחזור ובאיזה אופן הם באים לידי ביטוי. כמו כן, הצבת המתקנים חוסכת לתלמידים מאמץ מיותר. 

יש לך התלבטות לגבי המתקנים המתאימים? 

מומחי המיחזור ישמחו לפרט בפניך איזה אפשרויות קיימות עבור הצבת מתקנים בבתי ספר. אם חשוב לך להעביר את המסר הנכון לתלמידים ולדור העתיד, כדאי להקצות עבורם מתקני מיחזור זמינים ונוחים לשימוש. כמו כן, אנו מתחייבים להצבת מתקנים איכותיים ובטיחותיים שגם ההורים ישארו רגועים.