בדורות האחרונים אנשים בוחרים להביא פחות ופחות ילדים, והם עושים זאת בגילאים יותר מבוגרים ממה שהיה מקובל בעבר. התוצאה היא שיש כיום יותר ויותר הורים בגילאים מתקדמים למדי לילדים צעירים מאוד. כמו לכל תופעה חברתית, גם לנושא זה יש יתרונות וחסרונות. הבה ונבחן אותם.

יתרונותיה של ההורות המאוחרת

הורות מאוחרתכלכלת המשפחה
העולם המודרני מצריך מהאדם הכנה ארוכת שנים לשוק העבודה. כיום צריך ללמוד הרבה זמן במוסדות להשכלה גבוהה, ובהמשך להשקיע זמן ומאמצים רבים בעבודה, על מנת להתקדם ולקבל תפקיד טוב. כל הנושאים הללו מצריכים שנים רבות, כך שאנשים שמצליחים להתקדם מקצועית מתפנים לבניית משפחה רק לקראת סוף שנות העשרים שלהם. בשלב זה הם מצליחים בדרך כלל להתבסס כלכלית ומקצועית, כך שיש להם בסיס איתן עליו ניתן לבנות משפחה בריאה.
הבסיס הכלכלי החזק הינו יתרון עצום בשביל אותם ילדים, שכן הם יכולים ללמוד בבתי ספר טובים יותר, לקבל סיוע ממורים פרטיים ולפתח את הכישרונות שלהם בחוגים שונים.
בשלות נפשית של ההורים
אנשים שמחליטים להפוך להורים בגיל מבוגר יותר, בדרך כלל בשלים יותר מבחינה נפשית כדי להעניק לילדים שלהם את הסביבה התומכת והאוהבת לה הם זקוקים. מעבר לזאת, אנשים אלו מרגישים שהם הגשימו את כל מה שהיו צריכים להגשים בחיים, והילדים לא נתפסים כגורם שמעכב אותם. הורים מבוגרים יותר, בעלי ניסיון חיים עשיר יותר, יכולים להבין ולתמוך טוב יותר בילדים שלהם בכל גיל. הם מוכנים ובשלים יותר לקבל את האחריות הכרוכה בתפקיד החשוב הזה.

חסרונותיה של ההורות המאוחרת

עייפות המגיעה עם השנים
עם השנים האדם הופך להיות עייף יותר, ומאבד מהאנרגיות שלו. הרבה פעמים ילדים להורים מבוגרים מתגלים כמפונקים יותר, שכן ההורים מעדיפים לוותר לילדים במקום להתמודד עם ההתנגדויות והכעסים שלהם. בצורה זו הילדים לא יודעים להתמודד עם המילה לא, ויש להם בעיה לקבל מרות.
הורים מרוחקים
הורים מבוגרים רחוקים מרחק של שנים רבות מגילם של הילדים שלהם, ורבים מהם שוכחים מה עבר עליהם בגיל הילדות. הם מתקשים להבין את החוויות שעוברות על ילדיהם, מה שגורם לריחוק בין ההורים לילדים. אנשים שיותר קרובים בזמן לגיל הילדות שלהם, יכולים להתחבר טוב יותר לתחושות של הילדים שלהם.
חשוב לזכור שגילו של ההורה אינו קובע את היכולת ההורית שלו, שכן הורות טובה מושפעת מגורמים רבים. עם זאת, ישנם קווים כלליים המאפיינים הורות בגיל מבוגר. לתופעה זו יש יתרונות וחסרונות. היתרונות הבולטים ביותר הם בתחום הכלכלי ובבשלות הנפשית של ההורים. בגיל מבוגר יותר אנשים מבינים טוב יותר את גודל האחריות הרובצת על כתפיהם, ומקבלים אותה בצורה טובה ונכונה יותר. לעומת זאת, בגיל מבוגר יותר, לאנשים יש פחות אנרגיה להשקיע בילדים שלהם, והדבר עלול לבוא לידי ביטוי בחינוך מתירני מדי.

 

כללי