גידול של ילדים, הוא תמיד עניין שיכול להיות מורכב לרבים מן ההורים. עם זאת, כאשר מדובר על גידול של ילד עם נכות פיזית, נראה לפעמים שהמשימה הזו היא מאתגרת במיוחד. הורים רבים אשר מגדלים ילדים נכים – בין אם נכים מלידה, או נכים עקב תאונות ומחלות, צריכים להתמודד עם קשיים נפשיים
משמעותיים מאד. יש לזכור כי הדבר מוביל לא פעם לתחושה של כישלון אישי כהורים, בעיות בחיי הנישואין, תחושות של לחץ משפחתי, בעיות במתן תשומת לב לילדים אחרים במשפחה, שינוי בתא המשפחתי, ועוד. אלו בהחלט אתגרים לא קטנים, אך חשוב לדעת שיש לא מעט כלים שיוכלו לסייע לכם, ולשמור על התא המשפחתי – וגם לספק מערך תמיכה לילד עצמו.

 

קבוצות תמיכה, מעלון מדרגות, ועוד

  • כניסה לקבוצות תמיכה – משפחות רבות עם ילדים נכים, לא צריכות להישאר מבודדות. חלק מההורים אף חשים שבשל הילד שלהם שהם מקדישים לו זמן רב, הם מבודדים לפתע מכל המסגרות החברתיות הרגילות. בדיוק מהסיבות הללו, פועלות בישראל קבוצות תמיכה להורים שמגדלים ילד נכה. בקבוצות הללו יכולים ההורים להיפגש עם עוד זוגות שמתמודדות עם האתגר. זהו המקום כמובן לפרוק את הרגשות – כאשר ההנחיה המקצועית של מומחים בתחום, מסייעת לנתב את הדיונים לכיוונים חיוביים של התמודדות, התגברות על האתגר, ומתן פתרונות. השיח החברתי המשותף, עוזר מאד לתחושת הלכידות, ואף מהווה כר פורה לפעילויות משותפות בעתיד.
  • פתרונות כמו מעלון מדרגות – כאשר אנו מדברים על מעלון מדרגות, הכוונה היא יותר לסמל לשורה של פתרונות גמישים, שלא מחייבים שינוי כללי של כל אורח החיים בבית שלכם, גם כאשר יש צורך לגדל ילד נכה. הורים רבים לילדים נכים, צריכים להתמודד עם שינוי מוחלט – למשל שינוי פתחי הדלתות למעבר עבור כסא הגלגלים, הרחבת השירותים והמקלחת, ועוד. חלק מההורים לא יכולים תמיד לעמוד בהוצאות הכלכליות כאשר הם גרים בבית עם שתי קומות, ולא יכולים לבנות מעלית – אולם הם חשים כי מכירת הבית תקשה עליהם מאד מבחינה נפשית. פתרונות כמו מעלון מדרגות יכולים מאד לסייע במקרים הללו. בעזרת מעלון מדרגות, ניתן לרתום את כסא הגלגלים עם הילד למעלון עצמו, ואז להעלות אותו במדרגות. כמובן שיש עוד שורה של פתרונות שמאפשרים סיוע לילד, ומתן אפשרויות מיוחדות לתזוזה, מבלי שהמשפחה צריכה לבצע שינויים חדים ללא צורך.
  • פעילויות לכל המשפחה – חשוב מאד לשמור על שגרה של פעילות משפחתית – אפשר עדיין לצאת לטיולים, ליהנות מפיקניק בפארק, לצאת למשחקיות, ואפילו לטוס לחו"ל. זכור שלכידות של התא המשפחתי עוזרת להורים, לאחים – וגם לילד הנכה.

 

לפנות לאנשי המקצוע

בכל מקרה, מומלץ תמיד לפנות גם לאנשי המקצוע אשר יעזרו לכם, שכן טבעי שתחושו מצוקות מעת לעת – וגורמים מקצועיים בתחום, יוכלו לספק לכם את התמיכה הנדרשת בכל עת.

כללי