תהליך פרידה של הורים הוא אף פעם לא קל, אך לעתים הכרחי

אף זוג שמתכנן ומביא ילדים לעולם לא חושב שיגיע יום שבו הוא ייפרד. החיים, לעומת זאת, מתכננים תכניות אחרות עבורנו, והעובדות היבשות מראות שבין אם יש ילדים ובין אם לאו, שליש מהזוגות היהודים הנשואים בישראל מתגרשים. זוהי עובדה יבשה ומצערת במידה מה, אך מצד שני האלטרנטיבה עבור רבים היא טובה הרבה פחות. ישנה תפיסה מיושנת לפיה גם אם לא מאושרים צריכים להישאר יחד "בשביל הילדים" – אך כיום אנחנו מבינים שזוהי טעות. גירושין יכולים להשפיע על הילדים רבות, ועוד נבין בדיוק כיצד, אך ילדים יכולים להיות מושפעים לרעה הרבה יותר מחיים בבית שאין בו אושר ואין בו אהבה, מה שיכול להקרין ישירות עליהם. אם צריך להיפרד, נפרדים. נבין בדיוק מה ההשלכות האפשריות עבור ילדים בגילאים צעירים.

מה ההשפעות האפשריות של תהליך גירושין על ילדים, והאם אפשר לעשות זאת נכון?

  • השפעות מידיות – ההשפעות המידיות של גירושין על ילדים בגיל יסודי (7-12) הן השפעות שיכולות להיות קשות בטווח הקצר, אך תלויות במידה רבה בדרך ההתנהלות של ההורים בזמן זה. ראשית, יש להבין שאין טעם להסתיר את דבר הפרידה מהילדים. הילדים הם בסופו של דבר חכמים יותר מכפי שנדמה לנו, וניסיון להסתיר את דבר הפרידה רק יבלבל אותם סביב הקשר המשפחתי וסביב המצב בבית עד שהדברים יתבהרו להם. בנוסף, גם אם יש סיבוכים ובעיות בתהליך הפרידה עצמו, דווקא את זה יש למנוע מהילדים ולא לחשוף אותם לתהליכים שבהם הם לא מסוגלים ולא צריכים להבין. יש להימנע מהכפשות הדדיות שיבלבלו את הילדים ויכולים לפגוע בהם רבות לטווח הארוך. ואגב זה –
  • הטווח הארוך – כשאנחנו מדברים על השפעות לטווח הארוך, אנחנו מדברים על ההשלכות האפשריות. ההשפעות האפשריות של פרידת הורים על הילדים לטווח הארוך, אם לא מבצעים אותה נכון, יכולות להיות רבות. בין הסימפטומים שילדים להורים גרושים יכולים לפתח נמנים דיכאון ובעיות התנהגות אחרות, התנהגות אלימה, הדרדרות לימודית וחברתית, ניכור הורי ועוד. במקרים רבים, כניסה של בני זוג חדשים לחיי ההורים יכולה להיות טראומה בפני עצמה. אז מה אפשר לעשות? אפשר להתנהל בעדינות ובגובה העיניים עם הילדים, ולתת להם להבין שההשפעה של המשך החיים של ההורים לא מעידה כהוא זה על הקשר שלהם עם הילדים שלהם, ובכל שלב לתת להם לדעת שהם עדיין מרכז העניינים.

אם תבצעו את הפרידה נכון הילדים שלכם לא צריכים להיפגע

כל תהליך בחיי ההורים, אם הוא נעשה נכון, לא חייב לפגוע בילדים. אז נכון, מעטים הילדים הקטנים שמצליחים לתפוס עד הסוף את הקונספט של גירושין, אך בכל זאת עם הזמן הילדים מתבגרים, ואם עושים זאת נכון הילדים יבינו בסופו של דבר את נחיצות וחשיבות התהליך ואף יפיקו ממנו יתרונות מסוימים.

כללי