הדברה בטוחה לבית עם ילדים  

הדברה בטוחה היא הדברה שנעשית באופן מקצועי על ידי אנשים מורשים ועל ידי שימוש בחומרי הדברה או בשיטות הדברה שאינם מסוכנים לבני האדם או לבעלי החיים המבויתים שבבית. הדברת מזיקים הוא תחום מאד מסוכן, ואי שמירה על כללי הבטיחות או שימוש בחומרים שאינם ראויים עלולים לגרום לפגיעות בנפש, וכבר היו דברים מעולם. על מנת לעשות הדברה בטוחה, יש להתחבר עם חברת הדברה מנוסה ובעלת רישיון לעסוק בהדברה מטעם המשרד לאיכות הסביבה. חשוב לבדוק, כי החברה רשאית לעשות שימוש בחומרי ההדברה הנחוצים לכם (נגד מקקים, עכברים ומזיקים אחרים), מכיוון שלא כל מדביר רשאי לעשות שימוש בכל חומרי ההדברה הקיימים לפי הרשיון שלו.

כללים לפני הדברה בטוחה 

לאחר שתבררו אודות האישורים והרישיונות של חברת ההדברה עליכם לדעת עוד מספר כללים שיש לפעול על פיהם:

זמן השהות מחוץ לבית – בכל הדברה יש לצאת מהבית לזמן מסוים, על מנת לא להיפגע מהחומר הפעיל שבו עושה המדביר שימוש. משך זמן היציאה מהבית כתוב על המיכל המקורי של חומר ההדברה, ויש להקפיד כי המדביר עושה שימוש, אך ורק בחומר המגיע ממיכל מקורי.

הוראות התנהגות במקרה של פגיעה – על המדביר להשאיר אצלכם בבית דף עם הוראות למקרה שאחד מבני הבית מראה סימנים שנפגע כתוצאה מההדברה. בדף ההוראות על המדביר לרשום את סוג החומר שבו נעשה שימוש, את היום והשעה שעשה בהם שימוש, וכן מספרי טלפון חירום למקרים שכאלה.

שיטות שונות של הדברה בטוחה

בנוסף לכללי התנהגות אלה, יש לדעת כי ישנן שיטות הדברה בטוחות מבחינת החומרים שעושים בהם שימוש. שיטות הדברה אלה משמידות או מבריחות את המזיקים מבלי לפגוע באדם או בבעלי החיים המבויתים כלל. שיטות הדברה אלה הן:

  •      הדברה ירוקה
  •      הדברה ביולוגית
  •      הדברה אלקטרונית

כל שלוש השיטות הללו נחשבות למאד בטיחותיות, וכיום המגמה היא לעבור משיטות ההדברה הכימיות והמסוכנות לאדם לשיטות אלה שנחשבות הרבה יותר מתקדמות ופחות מסוכנות.

  • הדברה ירוקה – הדברה ירוקה עושה שימוש בחומרי הדברה אורגניים (טבעיים) שפוגעים אך ורק במזיקים שכלפיהם הם מכוונים ולא בבעלי חיים אחרים או בבני האדם. כיום ישנה מגמה גדולה לעבור להדברה בשיטה זו בגלל היותה ידידותית לסביבה ומאד יעילה.
  • הדברה ביולוגית – הדברה ביולוגית נחשבת להדברה מאד בטוחה, מכיוון שמדובר בשיטה העושה שימוש בבעלי חיים הניזונים מהמזיקים מבלי להזיק לסביבה. בצורה זו נלחמים במזיקים מסוגים שונים בחקלאות, בגינות פרטיות וציבוריות ובשטחים פתוחים במקומות רבים.
  • הדברה אלקטרונית – שיטה זו היא אולי הבטוחה מכל שיטות ההדברה, שכן היא איננה משמידה את המזיקים אלא מרחיקה אותם מהמקום. בשיטה זו נעשה שימוש בשידור תדרי קול גבוהים במיוחד הנקלטים באוזן המזיקים והמרחיקים אותם מהמקום. בשיטה זו מרחיקים יונים, עטלפים, מכרסמים וכדומה.

הדברה בטוחה מחוייבת המציאות ויש לעשות הכל, כדי להבטיח את יושבי הבית ובעלי החיים בבית מפני פגיעות בלתי רצויות העלולות להיות קטלניות.

 שירותי הדברה בטוחים עושים רק אצל מדביר מקצועי ומיומן. בכל הקשור לבריאות ילדים ולבריאות המשפחה – יש לפנות למדבירים מוסמכים בלבד.

כללי