אין הורה שלא מכיר מקרוב את הנושא של שיעורי בית. בין אם מדובר על הורים ותיקים אשר למדו במערכות חינוך נוקשות וסגורות, או על הורים צעירים שחוו טעימה ממערכת החינוך המודרנית, המטלות הללו נתפסות בתור מרכיב מרכזי בתהליך ההתבגרות והלמידה. יחד עם זאת, בשנים האחרונות חל שינוי משמעותי ביחס אל השיעורים.

תלמידת כיתה א'

הסיבה העיקרית לשינוי כלפי מטלות בית טמון, כמו הרבה דברים אחרים, בהתפתחות טכנולוגית. מנהלים, מורים ואנשי חינוך הבינו כי השיעורים לא משיגים את מטרתם. במקום לשבת בבית, ולעבור על החומר הנלמד בכיתה, ילדים פשוט משתמשים במגוון האמצעים העומד לרשותם על מנת להשיג במהירות את התשובות:

– מאגרי חיפוש באינטרנט
– טלפונים ניידים
– רשתות חברתיות
– מידע בפורומים או באתרים מקצועיים

במילים אחרות, ילדים כבר לא צריכים את השיעורים על מנת ללמוד חומר חדש. הם פשוט מגיעים לחדרם, מקדישים דקות בודדות לחיפוש אחר מידע במחשב, ומקבלים את כל הדרוש בצורה נוחה, מהירה ונגישה. המורים אפילו לא יכולים לערער על אמינות ונכונות התשובות, היות והן ללא ספק עומדות בכל הקריטריונים הדרושים.

האם יש עודף פעילויות בחיי הילד?

סיבה נוספת לגישה החינוכית החדשה כלפי שיעורי בית קשורה ליחסים בין המורים, ההורים והתלמידים עצמם. בית הספר ממלא מקום חשוב בחייהם של הילדים, אך הוא כבר לא המסגרת החיצונית היחידה אשר מלווה אותם. כיום יש שורה ארוכה של חוגים, פעילויות ומתנ"סים אשר מאפשרים לילדים לבלות לבד או עם חברים. היות והמטרה המקורית של שיעורי בית הייתה בין היתר להעסיק את התלמידים בזמנם הפנוי, הרי שכיום הדרישה הזו מתמעטת בצורה יחסית מהירה.

לא כל אנשי החינוך מסכימים עם הגישה החדשה לגבי מטלות בית. אלו הטענות העיקריות של מי שמאמין במתן שיעורים:

– השיעורים מגדילים את המחויבות של התלמיד אל בית הספר
– הם מרחיבים את הלמידה גם מעבר לשעות הלימודים הרשמיות
– השיעורים יוצרים עניין ואתגר בקרב תלמידים בגילאים זהים
– בעזרת שיעורים ניתן להשוות בין קצב ההתקדמות של תלמידים שונים
– השיעורים מפתחים יכולות מסורתיות אשר תמיד יהיו רלוונטיות
– ילדים לומדים על אחריות, עצמאות ובגרות באמצעות מטלות בית

העתיד של בתי הספר כבר כאן

בין אם מאמינים בשיטה או מתנגדים אליה, אין ספק כי היחס אל שיעורי בית חייב לעבור התאמה לעידן המודרני. כבר אי אפשר להישען על המטלות והשיעורים בלבד על מנת לאתגר את התלמידים. הילדים חשופים היום לעשרות סוגים של גירויים ופיתויים מדי דקה, מה שמצמם את יכולת הריכוז שלהם בכיתה ובבית. הדרך להתגבר על הפערים הדיגיטליים היא לנצל את היתרונות של השיעורים, לנתב אותם לכיוונים חיוביים, ובעיקר להפוך אותם לאמצעי ולא למטרה.

לסיכום, מערכת החינוך כולה עוברת לאחרונה לא מעט שינויים, ולכן גם שיעורי בית נמצאים בעין הסערה. כדאי להמשיך ולעקוב אחר ההתפתחות בתחום, לנקוט בצעדים הנכונים, ולמצוא את הדרך הנכונה על מנת להרגיל את הילדים למחויבות המלווה לימודים בבית ספר.

כללי