יש לא מעט אנשים ברחבי העולם כולו אשר סובלים מבעיות שונות כאלה ואחרות של הפרעות אכילה, כאשר מדובר על תופעה כללית הפוגעת בנשים, גברים, נוער וילדים. תופעה זו דורשת התייחסות מעמיקה וטיפול מעמיק ומיידי עם גילויה.

טיפול בהפרעות אכילה חייב להתייחס אל שני מישורים מרכזיים. המישור הראשון הוא פיזי ובו נדרשת החזרה של האנרגיה האובדת אל הגוף. הטיפול אמור להכיל תוספים קריטיים המאפשרים את תפקודו התקין של הגוף בטווח הקצר והארוך. במילים אחרות, אין טעם לאשפז מטופל או להפנות אותו לאבחנה פסיכולוגית לפני שבודקים אילו ערכים תזונתיים חסרים לגוף לצורך תפקודו המלא.

המישור השני הוא מנטאלי ובו יש להתייחס אל תחושת הביטחון העצמי. הפרעות אכילה נגרמות ברוב המקרים כתוצאה מדימוי נמוך, תפיסה מעוותת של המציאות והשפעות סביבתיות, תרבותיות וחברתיות. את כל אלו ניתן למנוע באמצעות הענקת ביטחון.

הפרעות אכילה בילדים
הפרעות אכילה בילדים

היתרונות של תזונה נכונה עבור טיפול בהפרעות אכילה

תזונה נכונה מעניקה לגוף את כל מה שהוא צריך ומשפרת גם את מצב הרוח. לתזונה נכונה יש יתרונות שבאים לידי ביטוי בתחושה, במראה ובמשקל. שמירה על תזונה נכונה מונעת מראש מצבים של הפרעות, אולם יש לה תפקיד חשוב גם במהלך הטיפול. את התפקיד הזה ניתן לבחון בעיקר באמצעות הנושאים הבאים:

א. אנרגיה – מטופל הנמצא במצב של הפרעת אכילה לרוב סובל מחוסר אנרגיה. גיבוש תפריט תזונתי מאוזן יכול לעזור לו בהקשר הזה באופן מהיר ויעיל.

ב. ידע – פגישה עם דיאטנית או מומחים לתזונה נכונה מבטיחה ידע מלא על הנושא. בהקשר של אכילה, ידע הוא כוח היות והוא מחזיר למטופל את השליטה בגוף ובמשקל.

ג. משאבים – תזונה נכונה לא דורשת הרבה משאבים אך במונחים של עלות מול תועלת היא משיגה תוצאות אופטימאליות. אפשר לשלב תפריט תזונתי עם פעילות גופנית או לשמור על סגנון החיים הקיים מבלי לבצע ויתורים כואבים.

לסיכום, תזונה נכונה היא הבסיס לאיכות חיים ולכן היא רלוונטית גם לטיפול בהפרעות אכילה.

כללי