בעבר, הגישה אשר שלטה בכיפה, בכל מה שנוגע ללימוד אנגלית, הייתה שרוב הילדים בשלים לקלוט שפה זרה אך ורק כאשר הגיעו לגיל 8 לכל הפחות. מדוע התפישה הייתה כך? משום שאנשים נטו לחשוב שרק ברגע שהילד שלט באופן סופי, ומלא בכל מיומנויות שפת האם שלו (כלומר, למד לא רק לדבר אלא גם לקרוא ולכתוב – דבר אשר מתמקדים בו בעיקר בכיתה א', והדבר לעתים נמשך גם לתוך כיתה ב' עם השלמות מסוימות), אזי אפשר לגשת ללימוד של שפה שניה, ובמקרה הנפוץ כיום – שפה האנגלית. אולם אנו עדים לכך שכיום הגישה הזו משתנית באופן מהותי. יותר ויותר הורים רושמים את הילדים שלהם לשיעורי אנגלית לכיתה א, וגם בתי הספר בעצמם מרימים את הכפפה, ומקיימים שיעורים בתחום. אז למה הדבר מומלץ, ומה ההשלכות?

תלמידת כיתה א'

כל הסיבות לאנגלית בכיתה א'

● קליטה טובה יותר – בניגוד לגישה ששלטה בעבר, היום אנו מבינים שהמצב הוא שונה לחלוטין. ככל שהילד הוא צעיר יותר – כך הוא יותר נוח לקליטה של שפות חדשות. אין בעצם שום מניעה שהילד יעבור שיעור אנגלית לכיתה א, במקביל לכך שהוא לומד לקרוא ולכתוב באנגלית. אם יש לכם חשש שלימודי האנגלית עלולים "לבלבל" את הילד שלכם בין השפות, כדאי לכם לדעת שיכולות המוח האנושי לקליטת שפות בגיל צעיר הן מדהימות. מחקרים שנעשו על ילדים דו-לשוניים (כאלה שהיו חשופים מגיל ינקות לשתי שפות) הראתה שלא רק שרמתם בשתי השפות הייתה גבוהה – הם היו נוחים יותר לקלוט שפה שלישית בגיל מתקדם יותר!

● העולם כולו באנגלית – אי אפשר להתחמק מהעובדה, שהאנגלית פשוט משתלטת על העולם. האנגלית נמצאת היום בכל מקום – בחנויות, בספרים, בטלוויזיה, ומובן יותר מכל – באינטרנט. היום, כשהילדים נמצאים בכיתה א' – הם לרוב כבר גולשים באינטרנט במידה כזו או אחרת. חשוב מאד לזכור שהילדים שלכם יכולים להיות חשופים לתכנים מגוונים מאד. לימודי אנגלית לכיתה א יכולים לסייע להם לגלוש באינטרנט בצורה בטוחה יותר, כשהם יבינו לאן הם נכנסים, ויסייעו להם להפיק מידע יעיל יותר. מעבר לכך – הם יוכלו להיות חשופים למידע רב יותר משפע אמצעי התקשורת שסביבם.

מסייע לשפות נוספות – ככל שתקדימו לתת לילד את הכישורים לרכוש שפה שניה, כך בעתיד הוא גם יוכל לרכוש שפות נוספות. יש לזכור שיש עוד שפע של שפות מסביב שאפשר ורצוי לדעת – ערבית ורוסית הן שתי השפות הבולטות, ובעתיד אפשר שהילד ירצה או יצטרך ללמוד שפות נוספות כשיגדל. עבודה על השפה האנגלית כבר מגיל צעיר, תסייע לו מאד לפתח את הכישורים לרכישת שפות נוספות בהמשך.

אז איך מתחילים?

יש כמה אפשרויות לקבלת שיעורי אנגלית לכיתה א. אפשרות אחת היא לשכור מורה פרטי אשר יעביר שיעורים לילד בפורמט של אחד על אחד, או בקבוצה קטנה. אפשרות נוספת, היא לרשום את ילדכם לחוג של לימודי אנגלית לכיתה א. כמו כן, ישנם בתי ספר אשר מכניסים את האנגלית כחלק מתוכנית הלימודים, ויש לשים לב לכך.

כללי