דיכאון אחרי לידה הוא סוג של דיכאון אשר פוגע בנשים, ולעיתים רחוקות גם בגברים לאחר הלידה. ההערכה היא כי בין 5% ל – 25% מן הנשים יסבלו מדיכאון זה, ובין 1.2% ל – 25% מן הגברים יסבלו מדיכאון. בין הסימפטומים השונים של דיכאון מן הסוג הזה ניתן למנות: עצבות, הערכה עצמית נמוכה, ייאוש, רגשות אשם, תשישות, חוסר תאבון, חוסר חשק מיני, חרדות והתקפי פאניקה, אנרגיה נמוכה, התבודדות חברתית, קושי לטפל בתינוק ועוד. תסמינים אלו יכולים להופיע בכל זמן לאורך השנה שלאחר הלידה, אולם לרוב הם מתחילים כארבעה שבועות לאחר הלידה, ונמשכים עד כשישה חודשים לאחריה. הגורמים המעוררים סוג זה של דיכאון אינם ידועים, למרות שישנם כמה גורמים עיקריים ידועים שעשויים לעורר רגש זה.

 מה הם הגורמים המובילים לדיכאון אחרי לידה?

דיכאון אחר לידה יכול להתעורר בעקבות אחד או יותר מן הגורמים הבאים:

  • מיניות: נשים רבות מבססות במידה רבה את ההערכה העצמית שלהן על המראה החיצוני. לכן, השינויים הפיזיים בגוף האישה עשויים לעורר שינוי בדימוי העצמי של האישה, ובתפיסה שלה את מיניותה.
  • תלות: יחד עם בואו של התינוק משתנה לגמרי סדר יומה של האם, כאשר הצרכים שלה הופכים להיות במקום השני לאחר מילוי הצרכים של התינוק. מצב זה יוצר תחושה אצל האם, שהיא אינה מצליחה למלא בצורה טובה גם את צריכה שלה, וגם את צרכיו של התינוק, מה שעשוי להוביל לקונפליקט ולדיכאון.
  • תסכול: מאחר והאימהות הטריות צריכות למלא בראש ובראשונה את צרכיו של התינוק גם רגשית וגם פיזית, עשויה להתעורר בהן תחושה של תסכול ואפילו כעס. לעיתים, מתעוררות גם תחושות של אשמה ופחד, וגם רגשות תוקפניים המופנים אל התינוק. במקרים מסוימים כעסים אלו מביאים את האם לכדי אובדן שליטה, ובמקרים אחרים הכעסים עשויים להיות מופנמים, ואז מתפתח הדיכאון.
  • שאלות קיומיות: לידה של תינוק מציפה פעמים רבות חרדות קיומיות אשר נוגעות לפרנסה, מקום מגורים, מצב כלכלי, זמן פנוי ועוד. חרדות אלו עשויות להשפיע על בני הזוג יחד, וגם על כל אחד מהם בנפרד.

 כיצד משפיע הדיכאון על הטיפול בשאר הילדים במשפחה?

אחרי לידהחוסר החיוניות, עצבות, ייאוש, אנרגיה נמוכה והתבודדות כתוצאה מדיכאון אחרי לידה של אחד מן ההורים עשויים להשפיע רבות על גידולם של הילדים האחרים. ילדים זקוקים לתשומת לב, להצבת גבולות, לאהבה ולהורה נוכח ומחנך. אימהות אשר מצויות בדיכאון לאחר הלידה מתקשות להעניק את הצרכים הללו לילדים האחרים. נוסף על כך, תוספת חדשה למשפחה בדמוי של תינוק עשויה לערער את עמדתם של הילדים האחרים, ואלה עשויים להרגיש מקופחים עקב תשומת הלב הרבה שגוזל התינוק מן ההורים. דווקא במצבים כאלו, זקוקים הילדים לתשומת לב יתרה מן ההורים, מה שהורה המצוי בדיכאון לא יכול לספק.

 דיכאון אחרי לידה, לא לצמיתות

אם אתם מרגישים עצובים, חנוקים, מפוחדים וחסרי אנרגיות אחרי הלידה, נסו לבקש עזרה מבעל מקצוע או מבן הזוג השני, והקפידו כי מצב זה לא ישפיע על הטיפול בילדים. זכרו, מצב זה הוא מצב זמני, ואינכם לבד בסירה הזו.
למידע נוסף בנושא אתם מוזמנים להיכנס לאתר של הפסיכיאטר משה קוטלר

כללי