בתקופת החופש הגדול וגם בשאר חודשי השנה מתבצעים שיפוצים מקיפים בבתי הספר הכוללים ניסור בטון, קידוח ועוד. מטרת השיפוצים היא לשפר את חווית הלמידה של התלמידים ולהעניק להם תנאים אופטימאליים, אולם חשוב מאוד לשמור על כללי הבטיחות כדי ליהנות מתוצאותיהם

בתי ספר עוברים תהליכי שיפוץ אחת למספר שנים. באמצעות התהליכים הללו ניתן לשפר באופן משמעותי את סביבת הלמידה של התלמידים, להעניק להם תנאים אופטימאליים במהלך השיעורים וההפסקות וגם לייצר עבורם אווירה נעימה, מודרנית ונוחה. סוג השיפוץ נבחר בתיאום עם ההנהלה וועד ההורים, הוא אינו פוגע בשגרת הלימודים ולרוב הוא נערך מחוץ לשעות הפעילות הרגילות.

על מנת לבצע את השיפוץ על הצד הטוב ביותר חשוב לבחור אנשי מקצוע מיומנים. תפקידם של קבלני השיפוץ הוא לזהות את נקודות התורפה הבטיחותיות בבתי הספר ולתת מענה מקיף. עליהם לגייס עובדי שיפוצים ברמה גבוהה, לסנכרן בין נותני השירות ולבחור בעלי מלאכה המבינים את הרגישות של הנושא. ילדים ותלמידים יכולים לגלות סקרנות כלפי איזור הבנייה והשיפוץ ולכן חשוב מאוד לגדר אותו וכך להרחיק עוברי אורח.

לגזור ולשמור: כללי בטיחות במהלך שיפוץ וניסור בטון

עבודות של ניסור בטון מהוות את עיקר תהליך השיפוץ בבית ספר, אולם מצד שני הן גם מייצרות לא מעט סיכונים. הורים, מורים ומחנכים המעוניינים למנוע את הסיכון חייבים להקפיד על כללי הבטיחות הבאים:

שיפוץ בתי ספר
שיפוץ בתי ספר

א. בורות – במידה ויש בורות בחצר המשמשת להפסקה עבור התלמידים, יש לדרוש מהקבלן סרט סימון וכך למנוע נפילות או פציעות. הבורות נחפרים בשלבים ראשונים של העבודות או כחלק מתהליך של ניסור רצפת בטון.

ב. מים והחלקה – שימוש במים נפוץ מאוד במהלך ניסור בטון. מים מקלים על העבודה והניסור ומונעים אבק. חשוב לוודא נקיטת אמצעי זהירות כדי למנוע החלקה ולתלות שלטים המצביעים על מקומות מועדים לפורענות.

ג. פגיעה בתשתיות – אחת הסכנות העיקריות הנשקפות לילדים בבית ספר במהלך שיפוץ היא פגיעה בתשתיות. לא משנה אם מדובר על תשתית החשמל, המים או האינסטלציה, פגיעה מסבה נזקים גם למבנה וגם לילדים. יש להימנע ככל האפשר מפגיעה בתשתיות ולבצע ניסור בקירות בטון רק לאחר בדיקה מקיפה ויסודית. חשוב לזהות את נקודות הניסור המתאימות ולהשתמש באמצעי קידוח יעילים ואופטימאליים. הפגיעה בתשתיות יכולה להיגרם למרבה הצער גם לגדרות סביב בית הספר ולהקל על כניסת גורמים לא מורשים.

ד. בטיחות מחוץ לשעות העבודה – שיפוצים בבתי ספר יכולים להתבצע בשעות הערב או הלילה וכאשר אין תלמידים בסביבת מקום. במקרה כזה יש להקפיד על כללי הבטיחות מחוץ לשעות העבודה, לסגור היטב את פחי הצבע, להרחיק ציוד חד או מסוכן ולנתק את כל הכלים מהחשמל.

לסיכום, אין סיבה לוותר על שיפוץ בבית ספר בגלל חשש מפגיעה בתלמידים. אפשר להתגבר על כל הדרישות תוך היערכות מראש וניצול הידע והניסיון של אנשי מקצוע מנוסים.

כללי