שירותי הסעות תלמידים ניתנים עבור מוסדות ציבוריים, גנים ובתי ספר בכל רחבי הארץ. אלו כללי הבטיחות העיקריים עליהם יש להקפיד בבחירת שירות מן הסוג הזה:

א. תנו עדיפות לחברת הסעות מקצועית ומנוסה – חברת הסעות קובעת את דרגת הבטיחות במתן שירות לתלמידים. החברה צריכה להיות מוכרת, אמינה, מקצועית ומנוסה ויש לקבל עליה כמה שיותר המלצות. אפשר לאסוף המלצות מהורים אחרים או להתייעץ עם גורמים רשמיים במערכת החינוך. ניתן לתאם פגישת היכרות עם נציגי החברה ולהתרשם מהם ברמה האישית לפני שמחליטים להעסיק אותה.

ב. החליטו על נקודות איסוף והורדה – אין להקל ראש בחשיבות של בחירת נקודות איסוף והורדה בצורה נכונה. היות ומדובר על תלמידים צעירים, נקודות האיסוף וההורדה הן החשובות ביותר בשירותי הסעות. יש למקם את נקודות ההורדה קרוב ככל האפשר לבית הספר, לגנים או לבתים הפרטיים. חשוב לעדכן את ההורים לגבי כל שינוי בנקודות האיסוף וההורדה ולוודא שכולם מכירים את מסלול ההסעה.

ג. בדקו את הבטיחות באוטובוסים עצמם – הסעות תלמידים שונות מהסעות אחרות בכל הנוגע לאבזור של האוטובוסים. יש לבצע את השירות רק באוטובוסים מרווחים, עם חגורות בטיחות ועם תעודת הסמכה לתווי התקן המקובלים. הבטיחות באוטובוסים נדרשת להיות ברמה גבוהה על מנת ללוות את הילדים לכל אורך ההסעה.

מי מלווה שירותי הסעות?

הורים, מורים ומחנכים יכולים לקבוע מערכת מסודרת של הקצאת ליווי עבור שירותי הסעות תלמידים. הורה מלווה נדרש לעלות על ההסעה מהתחנה הראשונה ולרדת בתחנה האחרונה. התפקיד שלו הוא לדאוג שכל התלמידים יושבים במהלך הנסיעה, לעבור עם הילדים את הכביש לאחר ההורדה וגם לספור שמות ולוודא שאף תלמיד אינו חסר. בנוסף, הורה מלווה משתף פעולה עם הנהג וכך מאפשר התמודדות עם תקלות בלתי צפויות בלוח הזמנים או בנתיבי התחבורה.

כדאי להקדיש את הימים הראשונים של שנת הלימודים ולתאם בהם שירותי הסעות תלמידים. עם זאת, אפשר לבצע התאמות גם במהלך השנה. רצוי לתת עדיפות לחברה מקצועית ולא להתפשר על איכות השירות או הניסיון של הנהגים.

כללי