אם אתם עומדים להתגרש, יש להניח שהתהליך איננו פשוט עבורכם. אולם, הוא מורכב שבעתיים אם יש לכם ילדים משותפים. גירושין הם תהליך שאיננו קל אף פעם עבור בני הזוג, אך יש לזכור שלילדים הוא יכול להיות קשה לא פחות, ולעתים אפילו יותר. יש לזכור שהילדים לא תמיד מודעים למתח שיש בין ההורים, והדבר עלול לנחות עליהם בהפתעה מוחלטת. אם כך, איך תוכלו להכין אותם ולספר להם שאתם מתגרשים?

 

הדרך לספר על הגירושין

שיחה לפי גיל – אם ישנם פערי גילאים משמעותיים בין הילדים שלכם (למעלה מ4-5 שנים) כדאי לעתים לשקול לבצע שיחות נפרדות על הגירושין. יש לזכור כי הדרך שבה נספר לילד בין 8 על גירושין, תהיה שונה מהדרך שבה נתאר לילד בן ה-17 שלנו שיכולת ההבנה שלו היא שונה, ופעמים רבות הוא גם חש יותר במתחים המשפחתיים ואף יודע על הקשיים בין ההורים עוד בטרם הגירושין.

איך מספרים לילדים על גירושין?לא לסבך – כשמדברים על הגירושין, חשוב לא לנסות ולהשתמש במונחים מורכבים מידי. אם אתם תגידו שאתם כבר לא אוהבים אחד את השני כמו פעם או שקשה לכם להיות ביחד בזוגיות, הדבר לא פעם יעורר קשיי הבנה אצל הילדים שלכם – גם אצל הילדים הגדולים יחסית. מומלץ במקום זה להסביר בפשטות שאמא ואבא כבר לא מסתדרים היטב, ושמוטב לכל המשפחה אם הם לא יחיו ביחד.

ענו לשאלות – אפשר שחלק מהילדים ישאלו שאלות. קחו בחשבון שלרוב השאלות נראות מאד שטחיות וטכניות – עם מי הולכים לגור, להיכן יעברו הצעצועים, מי ייקח לבית הספר, וכו'. קבלו בהבנה שאלות אלו – זה הניסיון של הילדים לנסות ולהסתגל למציאות החדשה.

ייעוץ הוא לא מילה גסה – לפעמים הילדים מקבלים את ההודעה על גירושין באופן קשה מאד. במקרים הללו אפשר לפנות לייעוץ משפחתי שיסייע למשפחה כולה להתמודד עם המצב.

 

עוברים את התקופה בשלום

נכון שתקופת הגירושין איננה פשוטה לאף אחד, אבל יש לזכור שעם ההכוונה הנכונה – אתם והילדים שלכם תוכלו לפתוח דף חדש וחיובי בחייכם.

 

המאמר באדיבות:

משרד עו"ד משה פרדס – עו"ד ונוטריון. המשרד מתמחה בדיני משפחה וגירושין

 

 

כללי