אחד מהחגים המרכזיים ביותר בלוח השנה העברי, הוא חג החנוכה. המבוגרים אמנם לא תמיד חשים בו, אבל יש לזכור שלילדים יש לא פחות משמונה ימי חופש, ולכן חנוכה הוא אחד החגים הארוכים יחסית שיש בלוח השנה. באופן טבעי, הילדים שומעים בבתי הספר ובגנים את סיפור חג החנוכה מכמה כיוונים שונים. אולם אפשר שלעתים, הם יפנו אליכם בשאלות על החג. אל תשכחו שהם רואים אתכם כמקור לכל הידע שיש, ולכן חשוב שתמסרו להם מצד אחד מידע מדויק, אך מהצד השני, תתאימו אותו לרמתם. אז איך אפשר לספר את סיפור חג החנוכה לילדים שנמצאים בגיל הגן או בכיתות הנמוכות? הנה כמה פרטים חשובים שכדאי לזכור.

dv1940034

כל סיפור חג החנוכה בקיצור

היוונים – כולנו יודעים שהיו מכבים שנלחמו ביוונים, אבל מי היו היוונים ומה הם רצו? אפשר להסביר לילדים שהיוונים שלטו בחלק גדול מאד מהעולם, והפיצו את התרבות שלהם. בעוד שעמים אחרים שעבדו אלילים, השתלבו היטב במערך האמונות של היוונים, הרי שליהודים הייתה אמנוה מיוחדת – הם לא האמינו באלילים, אלא באל אחד, שגם אסור היה לצייר או לפסל את דמותו. היוונים התעקשו להציב את אליליהם בבית המקדש, וגם לאסור על מנהגים יהודים שונים, וזה היה דבר שכמובן התסיס את היהודים במיוחד.

המכבים – מי שהתמרדו ביוונים, היו המכבים. המכבים היו מבית משפחת חשמונאי – וראש המשפחה היה מתתיהו. לעתים מספרים את סיפור חג החנוכה בדגש על יהודה המכבי, שהיסטורית אכן היה ממנהיגי המרד. אולם, גם אחיו שמעון ויהונתן היו מרכזיים ואפשר להזכיר אותם בסיפור, או פשוט לציין אותם בתור "החשמונאים" כדי לא להכביר ביותר מידי פרטים.

מהלך המלחמה – מעטים יודעים זאת, אך בעצם סיפור חג החנוכה בא לתאר לנו מלחמת אזרחים בין יהודים שתמכו ביוונים, לאלו שרצו שלטון יהודי עצמאי. באופן טבעי היוונים הצטרפו ללחימה לצד אלו אשר מכונים "מתייוונים". לעתים נקודה זו מעלה שאלות מורכבות, ולכן אפשר בכיתות נמוכות יותר לפשט את הסיפור של יוונים מול היהודים, אך בכיתות יותר גבוהות (מכיתה ד' ואילך) להציג את תמונת מלחמת האזרחים באופן הדרגתי.

המקדש ונס פח השמן – כאן כבר מדברים לילדים ממש עם הסמלים שהם מבינים. מאתרים לילדים את הנס שהיה בבית המקדש – כאשר היוונים בזזו את בית המקדש, הם גם לא השאירו שמן להדליק את המנורה, אך פח שמן אחד הספיק לשמונה ימים בלבד – ומכאן שמונת ימי החג. לזכר כך אנו גם אוכלים מאכלים מטוגנים בשמן – סופגניות ולביבות. וכמובן שלזכר זאת – אנו מדליקים חנוכייה.

סיפור שנזכר לדורות

במסורת היהודית, חג החנוכה אמנם לא היה חג קדוש, אך הוא בהחלט היה מועד מרכזי מאד. חשוב מאד שתדעו את סיפורו של החג, שכן הוא בולט מאד במערכת החינוך הישראלית. ככל שהילד גדל, אפשר להוסיף לו עוד ועוד פרטים, ואפילו להפנות אותו לקריאת חומר בעצמו.

חג חנוכה שמח!

כללי