אחד מאבני היסוד להצלחה בחיים, הוא חינוך והשכלה. אבל מה עושים כשהילד לא אוהב ללמוד ושקשה לו להבין למה הוא צריך לתרגל את חומרי הלימוד לקראת המבחן במקום לראות טלוויזיה?

ישנם לא מעט הורים אשר צריכים להתמודד עם ילדים שאינם אוהבים ללמוד, ובמיוחד לא לקראת מבחנים. הילדים מתמידים להתחמק ממטלת הלימוד בדרכים רבות: הם מדברים עם חברים בסלולר, צופים בטלוויזיה, משחקים בקונסולה או במחשב או "בורחים" לעולם השינה.

לימודיםהמבחנים בבית הספר אמורים לעזור להם לבדוק את עצמם: האם הם הבינו את החומר, האם הם מסוגלים להשתמש בו או שאולי עליהם לחזק את עצמם בתחום מסוים. כמו כן, הם מאפשרים להם להתמודד עם אתגרים, לטוב ולרע, ולהתכונן לקראת החיים האמיתיים. התחומים שהם נחשפים אליהם בבית הספר, נועדו על מנת לפתח את מחשבתם ואת יכולתם המנטלית והרגשית, לבחון דברים לעומקם ולהעביר עליהם ביקורת. בית הספר מסייע להם לפתח את אישיותם, להעשיר את עולמם הפנימי ולאפשר להם בסופו של דבר להשתלב בעולם העבודה.

כך תוכלו לעזור לילדיכם להתמודד עם למידה לקראת מבחן

שיטת "השוטר הרע" עובדת במקרים מסוימים, אם כי נדמה שהיא איננה יעילה לאורך זמן, וגורמת לאווירה בבית להיות בעייתית ביותר עבור כולם. איומים של "אם לא תלמד, אין טלוויזיה / מחשב / סלולר / כדורגל" וכו', כבר פשוט לא עובדים. אז מה עושים?

קודם כל מנסים להבין מה הקושי של הילד: האם הוא לא מבין את החומר? האם הוא משתעמם? אולי יש לו הפרעות קשב וריכוז או דווקא דיסלקציה? יכול להיות שהילד שלכם בכלל מחונן והחומר הזה פשוט לו מדי? הילד צריך להבין שאתם לצדו, ושאתם מגישים לו יד לעזרה.

במידה ואבחון לא העלה דבר מה יוצא דופן, עליכם לבחון היבטים האחרים: האם לילד שלכם יש מיומנויות למידה והוא מסוגל לחלק את החומר נכון ולהתמודד עם כל כמויות המידע? דפים שמחלקים בכיתה, המחברת, הספרים והמידע שיש באינטרנט דורשים אינטגרציה ולשם כך צריך לסכם את החומר באופן כזה שיהיה קל לחזור ולעבור עליו שוב ושוב, מבלי להרים ידיים.

לצורך ארגון החומר יש להיעזר בחוצצים / דגלונים לסימון החומר הרלוונטי ולחלוקה ברורה שלו, מרקרים צבעוניים לסימון פרטים חשובים ובסופו של דבר להשתמש בטכניקות כיפיות המאפשרות ללמוד בהנאה ולזכור את כל החומר הרלוונטי ללא כל קושי. טכניקות כאלה נשענות על טבלאות, שמש אסוציאציות, שימוש בנקודות ("בולטים") שניתן לזכור באמצעות שימוש בראשי תיבות וכדומה.

בנוסף, התרעננות בזמן הלמידה היא חשובה מאוד. אל תשכחו לתגמל את הילד על כך שהוא יושב ולומד לקראת המבחן – הפתיעו אותו עם ארוחה שהוא אוהב, משחק חדש, יציאה לסרט, גלישה לפייסבוק או כל צ'ופר אחר שנראה לכם מתאים. כמובן, גם על ציונים טובים כדאי ומומלץ לצ'פר על מנת שהילד יבין שהלמידה משתלמת וכדאית.

בהצלחה!

 

כללי