הורים מודעים היטב לחשיבות של חינוך הילדים לשמירה על היגיינת הפה. רוב ההורים מקפידים על חינוך נכון, אך לא מעט מהם גם מתמודדים עם קשיים ותקלות בלתי צפויות. על מנת למנוע עוגמת נפש, סבל והוצאות לא הכרחיות, אספנו 10 טיפים שיכולים להפוך גם את הילד שלכם לחביבו של רופא השיניים:

שמירה על היגיינת הפה

1. התחילו מוקדם ותיהנו מתוצאות לאורך זמן

הורים לא צריכים בשום פנים ואופן להמתין עד שהילד מגיע לגיל ההתבגרות על מנת לחנך אותו לשמירה על היגיינת הפה. עליהם להקפיד על היגיינה נכונה כבר מגיל שנה, ובכל מצב בו הילד יושב לשולחן.

2. תנו דוגמא אישית

ילדים מחקים את ההורים שלהם כמעט בכל תחומי החיים. התפקיד שלכם הוא להראות דוגמא אישית הן לגבי צחצוח שיניים, הן לגבי תזונה נכונה והן לגבי אכילת פירות, ירקות או מאכלים אחרים התורמים לחיזוק השיניים.

3. העלימו ממתקים ומשקאות מוגזים

אין צורך להחזיק בבית כמות גדולה של ממתקים ומשקאות מוגזים. שמרו על הבריאות הכללית של הילד שלכם, ולא רק על בריאות השן, הוציאו ממתקים מהישג ידם של הילדים, ונסו להימנע מצריכה מוגזמת של משקאות מלאי סוכר.

4. השתמשו בחיזוק חיובי ולא בעונשים

כל מחנך יודע שחיזוק חיובי תמיד יהיה יעיל יותר מעונשים. נסו למצוא את השילוב הנכון בין שיטות החינוך השונות, הראו חיזוק חיובי מיידי בכל פעם שהילד עושה משהו נכון עם היגיינת הפה, ושמרו על עקביות.

5. הפיגו פחדים מרופא שיניים

הבעיה הגדולה של רוב ההורים מתחילה מביקור אצל רופא השיניים. עם זאת, מדובר על הבניה חברתית בלבד, משום שלמעשה אין שום דבר מפחיד במרפאה שלו. הגיעו בפעם הראשונה עם הילד, רק כדי לשוחח עם הרופא ולהכיר אותו, הישארו עם הילד במרפאה, ותנו לו להתרגל למקום לפני ביצוע טיפולים חשובים.

6. צרו התגייסות כללית מצד כל בני המשפחה

כולם צריכים לקחת חלק בחינוך של הילדים להיגיינת הפה. ההורים חייבים לשתף פעולה עם הילדים הבוגרים, המשפחה המורחבת, ואפילו חברים המגיעים לביקור קצר.

7. בקשו עזרה בגנים ובבתי הספר

היגיינת הפה נשמרת במשך 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע. בדקו האם הגננת או המורה עוקבות אחר הילד במהלך היום, מקפידות איתו על צחצוח השיניים בתום הארוחה ומספקות לו עזרה במידת הצורך.

8. עקבו אחר ההתפתחות

עליכם להראות לילד את תוצאות המאמץ שלו, על מנת להבטיח עקביות לאורך זמן. נסו לצלם את שיניים לפני ואחרי טיפול, וכך תוכיחו אפקטיביות.

9. ידע שווה כוח

תנו לילד לקרוא על החשיבות של היגיינת הפה, הראו לו סרטים בנושא ותמכו בו בכל מקרה של שאלה. קל יותר לילד לבצע את המוטל עליו כאשר הוא מבין את הסיבות, ולא פועל בחלל ריק.

10. אל תשכחו לפרגן!

הדבר החשוב ביותר הוא להכיר במאמץ של הילד. פרגנו לו על תזונה דנטאלית נכונה, הראו לו שאתם מעריכים את המאמץ, ואל תשכחו לעודד אותו.

כללי