הילדים של המאה ה- 21 שונים מדורות הילדים שקדמו להם. הם מגלים יכולות מדהימות בתחומים שונים – טכנולוגיה, ספורט ועוד, אך נראה כי המעורבות שלהם במטלות היומיום כמעט ונעלמה לחלוטין. עובדה זו מדאיגה מאוד, שכן העזרה בבית היא הכנה חשובה ביותר לעולם הגדול. אז מה אפשר לעשות כדי לעודד אותם לקחת חלק במשימות היומיום? להלן כמה טיפים חשובים.

מה לא לעשות?

עזרה בניקיון הביתלפני שנדבר על מה כדאי לעשות, כדאי שנשלול התנהגות הורית בעייתית ביותר, והיא צ'ופר לילד על ביצוע משימה זו או אחרת. אין דבר מפתה יותר מאשר לתת לילד כמה שקלים או לקנות לו בגד חדש בתמורה לשטיפת כלים או פינוי הזבל, אך הצ'ופרים הללו יובילו אתכם, ההורים, למבוי סתום. שיטה זו מלמדת את הילד שכל מה שהוא עושה בבית מזכה אותו במתנה, בכסף או באישור לעשות משהו, ולכן הוא לא יעשה שום דבר "בחינם".

מתי כדאי להתחיל?

מעורבותו של הילד במשימות הבית היא עניין של הרגל בראש ובראשונה, ולכן יש להתחיל לשלבו במשימות היומיום כבר מגיל של כשנה וחצי, כשהוא מתחיל להתעניין במה שעושים המבוגרים. אם הוא רוצה לפנות את הכלים מהשולחן – אפשרו לו (בפיקוח כמובן). אם הוא רוצה להשקות את הגינה, תנחו אותו איך עושים את זה. נכון, בהתחלה העזרה הזו גורמת לכם להשקיע הרבה זמן, אך שיטת עבודה זו מקנה לילדים את ההרגל לעזור לכם.

ותרו על העוזרת

כיום יותר ויותר אנשים פונים לעוזרת כי הם לא מספיקים לטפל בבית. הטלת רוב המשימות על העוזרת הינה תופעה מאוד מזיקה לילדים, שכן הם לא רואים בעבודות הבית כמשהו שמוטל עליהם, שכן זהו תפקידה של העוזרת. כשכל המשימות מתחלקות בין בני הבית, הילד יודע שאם הוא לא יעשה את המוטל עליו, אף אחד לא יעשה את זה במקומו, וכך נוצרת מחויבות אישית של הילד למשימות שלו.

חלקו משימות ותיצרו שיגרה

לעיתים, כשמבקשים מילד לעשות משהו, הוא עונה בתירוצים כגון – מה, לעשות את זה עכשיו? אני לא יודע איך, וסיבות נוספות שמונעות מהם כביכול לבצע את המשימה. אם הילד יודע שיש משימה שהיא רק שלו, ואף אחד לא יבצע אותה במקומו, לא יהיה מקום לתירוצים. חשוב שכל ילד יידע מה האחריות המוטלת עליו, ויעמוד במשימה שלו.

מה עושים אם הילדים לא מוכנים לבצע את המשימות שלהם?

אם הסטנדרט במשפחה הוא שהילדים מעורבים בעבודות הבית, אז החריגה מהנורמה היא כשלא עומדים במשימות, ולכן אפשר לשלול צ'ופרים שהיו מתוכננים. כך למשל, אם תכננתם לצאת לטיול משפחתי בשבת, אפשר לבטל את הטיול, ובמקום זה להישאר בבית ולנקות את הבית. עבור הילדים זהו עונש חמור ביותר, ובפעם הבאה הם יימנעו מלהגיע למצב הזה.

השיטה הטובה ביותר לערב את הילדים במשימות הבית היא לחלק תחומי אחריות בצורה ברורה, וליצור שיגרה שבה כל בני המשפחה אחראים על ניקוי הבית. העוזרת עלולה להפריע ליצירה של מחויבות של הילד כלפי המשימות שלו. מעבר לזאת, השתמשו נכון בצ'ופרים ובעונשים, וכך תגיע למצב הרצוי מבחינתכם.

כללי