כמה פעמים שמעתם את עצמכם אומרים לילדים את המשפטים הבאים: "תסדר את החדר שלך!" "החדר שלך נראה כמו מהפכה" "זה פשוט מזבלה מה שקורה פה" – מזדהים? כמו לא מעט הורים, גם אתם לפעמים עומדים ממש מיואשים מול הבלגן שהילדים שלכם יוצרים בחדר שלהם. מעבר לכך, לא תמיד נראה שהם מוכנים גם לסייע במלאכת הניקיון בבית, שכן אם החדר שלהם לא מסודר – על אחת כמה וכמה הם לא יסייעו בשאיבת אבק בסלון. אם כך, איך בכל זאת רותמים את הילדים לסיוע בתחום?

 כך תגרמו לילדים לעזור לכם בבית

כמה טיפים שיעזרו לכם

  • להתאים לגיל – הדרישות שלנו מילדים בני 13, יהיו שונות מילדים בני 8, ובהתאם לכך גם היחס שלנו. יש לזכור שבעוד שאצל ילדים קטנים אפשר להציב עובדות ברורות בשטח – הרי שבני נוער מתחילים למרוד בסמכות, וכמובן להתחיל להתנגד דווקא כשמתעקשים מולם, ולכן יש תמיד להתייחס לילד בכבוד לפי גילו.
  • לעודד עצמאות – מחקרים בחינוך הוכיחו, שבכל מה שנוגע לסיוע בעבודות הבית, כדאי לעודד את הילדים כמה שיותר לעצמאות. יש להציע להם לסדר את הבית ולנקות במועדים קבועים וקצרים שישתלבו בסדר היום שלהם. כך, במקום לדרוש שיעזרו במשך שעה פעם בשבוע – עדיף שיסייעו בכל יום בין עשר דקות לרבע שעה.
  • לא לנקות במקום – הדבר נכון בעיקר לניקיון והסדר של חדרי הילדים עצמם. אם הילד לא מוכן לנקות ולסדר את החדר שלו, אין לנקות במקומו בשום פנים ואופן! הילד צריך להבין את המשמעות של חוסר הסדר. אין מה לדאוג – ברגע שמשהו ילך לו לאיבוד, הוא כבר יבין את המשמעות של הסדר והניקיון.
  • להתאזר בסבלנות – חינוך ילדים לסדר וניקיון הוא לא פשוט, ואם התחלתם בגיל מבוגר יחסית, יש להבין שהילדים לא יתחילו פתאום אחרי שבוע להתנהג כנופת צופים. יש להיות סבלניים ולזכור שכשקובעים כללים חדשים בבית – לוקח זמן עד שהם מיושמים.

אל תנקו במקומם

רואים את התוצאות

למרות הכל, מובטח לכם שאם תתמידו בנושא, ולא תוותרו לא לעצמכם ולא לילדים שלכם – תוך זמן לא ארוך מידי, תוכלו ליהנות מהסיוע והעזרה שלהם בניקיון והסדר בבית.


באדיבות: כתר שטיחים – ניקוי שטיחים

כללי