שנת הלימודים בעיצומה, והילדים סוחבים איתם תיקים עמוסי ספרים ומחברות. האם שאלתם את עצמכם אם התיק אותו הם לוקחים מתאימים לצרכים ולגודל שלהם? האם הם מספיק נוחים ותומכים? כאשר אתם מתכננים לקנות תיק חדש לילד ישנן עוד מספר שאלות שאתם צריכים לשאול את עצמכם- מתי בכלל כדאי לבחור תיקים חדשים? האם חובה לבחור רק בתיקי המותגים? עד כמה ההבטחות לתיק תומך בגב הן נכונות? איך יודעים שהמחיר הוא מוצדק? ולמה חשוב שגם הילד יהיה מעורב? הנה כל הדברים אשר חשוב לדעת על תהליך הבחירה, כדי שהתיק באמת יהיה עמיד ומוצלח וישרת היטב את הילד בשנת הלימודים הקרובה ומעבר לכך.

טיפים לבחירת התיקים:

תיקים לבית הספר

  • כל כמה זמן – מעבר לכך שברור שנבחר לילד תיק לקראת העלייה לכיתה א', מומלץ להחליף את התיק כל שנתיים-שלוש, לפי קצב הצמיחה של הילד. אל תשכחו שבין כיתה א' לי"ב הילד גדל בצורה יוצאת דופן, אם כי לרוב התיק שישמש את הילד באמצע חטיבת הביניים, יכול גם להמשיך איתו לתיכון בחלק מהמקרים אם הוא מספיק איכותי.
  • משקל – זה עניין חשוב מאד. יש הורים שבוחרים תיקים שנראים מאד משוכללים ונוחים, אבל הם פשוט כבדים במיוחד באופן בסיסי. איך יודעים שהתיק במשקל נכון? קחו את משקל הילד, כעת קחו ממנו 10%. אם המשקל של התיק גדול מהמספר שקיבלתם – כדאי לוותר עליו. אפשר לפעמים טיפה לחרוג לכיוון של 11-12 אחוז במקרים חריגים, אבל ממש לא מעבר לכך! אל תשכחו שמעבר למשקל של התיק, הוא גם יהיה כבד בשל הספרים והמחברות.
  • לבחור תיק קשיח – הורים רבים מתבלטים בין תיקים עם גב קשיח מאלומיניום, לבין תיקים עם גב רך ללא אלומיניום. זה נראה כאילו הריפוד הרך הוא נוח יותר, אבל זו טעות! מדוע? משום שהגב הקשיח מהאלומיניום, מאפשר לילקוט עצמו לשמור על איזון טוב יותר בחלוקת המשקל על הגב של הילד. עם זאת, לא צריך לריב עם הילד – בחרו בתיק שגם יהיה לו נוח, עם המגבלה הזו.
  • כתפיות הילקוט – בהנחה שאתם בוחרים תיקים שנישאים על הגב, חשוב מאד לשים לב לכתפיות של התיק. באופן כללי, ככל שהכתפיות רחבות יותר ומרופדות יותר – כך זה סימן טוב יותר. הדבר יקל יותר על הילד לסחוב את המשקל.
  • גובה התיק – זה עוד סממן שיעזור לכם לסנן את התיק המתאים מבין שפע התיקים. תיקים טובים, הם כאלה אשר הגובה התחתון שלהם, הוא קצת מעל הקו של הכתפיים בגוף שלנו. ברור שאפשר גם לשלוט על הגובה לפי כוונון הכתפיות, אבל אם זה מגיע למצב קיצוני – כנראה שהתיק גדול מידי או קטן מידי.

קחו אתכם את הילד לבחור

לעולם אל תתפתו לבחור תיקים בלי שהילד עצמו נוכח. אל תשכח ושלא אתם תסחבו את התיק – אלא הוא יצטרך לסחוב אותו. לכן קחו אותו לבחור את התיק, והסבירו לו כמובן שלא חייבים לבחור במותג – אלא פשוט במה שנוח לו.

כללי