דפוס
דפוס
דפי עבודה מעשירים את עולמם של ילדים ומפתחים יכולות קוגנטיביות חשובות. הנה כמה סוגים של מוצרי דפוס שבהם ניתן להשתמש על מנת להשיג את המטרות הללו:

א. דפי עבודה לגיל הרך – הדגש בגיל הרך הוא על יישום מעשי של טכניקות תיאורטיות. אפשר להתחיל את העבודה עם ילדים על בסיס מתיחת קו בין תמונה לצללית, או להעלות את הרף עם דפי עבודה על מספרים. אפשרות נוספת היא לחלק לילדים דפי צביעה ולתת להם להביא לידי ביטוי את היצירתיות. ניתן לצבוע על גבי כל סוגי הדפים ולאחר מכן לאתגר את הילדים עם דפי מבוך.

ב. תפזורות – משחקי תפזורת מתאימים לילדים בכל הגילאים. צריך כמובן להתאים את רמת הקושי בתפזורת לגיל של הילד ולקצב ההתפתחות שלו, אך אין צורך בהיערכות מוקדמת על מנת ליהנות מהמשחק. יתרון נוסף של תפזורת הוא שאין שימוש בצבעים. אלו דפים שמתאימים לעבודה ספונטנית עם ילדים וניתן לשלב אותם גם בתוך מסגרת פדגוגית של גן, בית ספר יסודי וחטיבת ביניים או אפילו תיכון.

ג. דפי עבודה לכתיבת מספרים – רוב מוצרי הדפוס שמשמשים לייצור דפי עבודה לילדים מבוססים על כתיבת מספרים. מחקרים מראים שזו דרך מצוינת ללמד ילדים כיצד להשתמש במספרים, אך ההנחיה היא להכין אותם מראש. כך מונעים תסכול ומאפשרים לילדים לשמור על מוטיבציה גבוהה גם אם הם לא מצליחים להתמודד עם כל התרגילים.

מוצרי דפוס לפי עונות השנה

רעיון לא פחות אטרקטיבי לעבודה עם ילדים הוא להשתמש בעונות השנה כדי להדפיס דפים מיוחדים. אפשר לדוגמא להזמין דפי עבודה לחגי ישראל, לשלב את הדפים עם תאריכים מיוחדים או פשוט לעקוב אחר מעברי עונות עם דפי צביעה ותרגילים מיוחדים. הדפים מסייעים לילדים להבין את הקשר בין מציאות ודמיון והם גם מספקים תוצר שמלווה אותם לאורך זמן.

לסיכום, כמעט כל דפי העבודה מתאימים לילדים כל עוד משתמשים בהם בצורה נכונה. חשוב להתאים את הדפים לרמת הילדים ולשמור על עניין, גיוון, סיפוק ואתגר.

כללי