גרפולוגית מקצועית יכולה לבצע אבחון עבור ציורי ילדים ולקשור בין כתב יד לבין תכונות אישיות. הנחת היסוד היא שכאשר ילד מצייר או כותב, תכונות שונות שלו מוצאות ביטוי בכתב. הנחה אחרת גורסת כי אף ילד אינו יכול לשנות מרצון את צורת כתיבתו ומבלי להותיר סימנים. אנש מקצוע שעוברים הכשרה ייחודית בקיאים בקישור בין כתב יד של אדם לבין אישיותו, והם יכולים גם לזהות את המנגנון להפקת תנועות הכתיבה בהתאם למצב מערכת העצבים המרכזית.

היתרון הגדול ביותר של אבחון ציורי ילדים בא לידי ביטוי בכך שהוא אינו דורש מהם מאמץ, תרגול או השקעת משאבים. גם ציורים בסיסיים יכולים לעבור אבחון יסודי ומקיף, היות והם משמשים בתור חלון הצצה לנפש ולמבנה הפסיכולוגי. ציורים מאפשרים חשיפה של מסרים נסתרים והתמודדות עם לבטים, דילמות וקשיים. רוב הילדים משתמשים בציור כדי לבטא פחדים וחששות. מנגד, יש ילדים המרשים לעצמם להשתחרר רק באמצעות שילובי צבעים ושימוש בטכניקות צביעה, ציור ורישום.
גרפולוג מומחה

תפקידה של גרפולוגית באבחון ציורי ילדים

יש כמה עקרונות מפתח אותם נדרשת גרפולוגית או מומחה להשוואת כתב יד ליישם במהלך אבחון של ציורי ילדים:

א. הכרת הצבעים – השלב הראשון והחשוב ביותר באבחון הוא הכרת הצבעים ומשמעותם. המשמעות של הצבעים כפי שהיא נתפסת על ידי הילד או אפילו ההורים, שונה לחלוטין מהמשמעות המקצועית.

ב. התפתחות הציור – בשלב השני מנסים אנשי מקצוע לעקוב אחר התפתחות הציור. הם בודקים את נקודות היציאה והסיום של הקווים, את השמירה על שרטוטים מסוימים או את השינויים שנערכים בדרך. התפתחות הציור היא אינדיקציה לתחושות הילד ורגשותיו. בנוסף, מעקב אחר התפתחות הציור הוא הזמנות לזהות קווים אל מול מעגלים.

ג. דמויות, בתים ועצים – אחד התפקידים הבסיסיים של גרפולוגית במהלך אבחון ציורי ילדים היא לבחון מתי ואיפה
מופיעות דמויות. לחילופין, עליה לעקוב אחר הופעת בתים ועצים. אלו אלמנטים דקורטיביים רבי משמעות בציורי ילדים וגם בחלק מציורי המבוגרים. הבחירה להשתמש בדמות אמיתית, בבית ובעץ יכולה להיות קריטית עבור ילדים בגילאים מסוימים.

ד. פחד ותוקפנות – הרבה הורים יוצאים מנקודת הנחה שהם יכולים לזהות לבדם אלמנטים של פחד ותוקפנות בציור. זו טעות נפוצה, שאינה עולה בקנה אחד עם המציאות. הפחד והתוקפנות יכולים להסתתר בתוך ציורי ילדים בדיוק כמו זהות מינית, דימויי גוף ודימויי עצמי. רק לאנשי מקצוע יש את הרקע, ההכשרה והניסיון בהצבעה על האלמנטים הללו ובהפניית תשומת הלב אליהם.

גרפולוגיה ציורי ילדים

אבחון של ציורי ילדים יכול להיות חלק מתהליך גרפולוגי ארוך יותר. הדגש במקרה כזה הוא על שימוש בכתב היד כראי לנפשו של הילד, גם ברמה הפסיכולוגית והמעשית וגם בכל הנוגע לליקויי למידה, קשיי קשב וריכוז. כדאי לבצע את האבחון מוקדם ככל האפשר ולנצל את יתרונותיו בעיקר לטובת הילד.

כללי