אבחון בעיות שמיעה אצל תינוקות מיושם בין היתר באמצעות בדיקות סינן שמיעה בילודים. בדיקות אלו מיושמות כיום בכל מחלקות היולדות הפועלות בכל המרכזים הרפואיים ברחבי ישראל וזאת בהתאם להנחיות משרד הבריאות משנת 2010.

על פי נתונים סטטיסטיים כ-3 תינוקות מכל 1,000 ילודים עלולים לסבול מבעיות שמיעה מולדות על רקע גנטי או על רקע אחר כגון: זיהומים שונים מהם סבל האם לאורך תקופת ההיריון. כיום, גם בקרב תינוקות הנולדים עם ליקוי שמיעה ניתן להשיג שיפור הדרגתי ומתמשך ביכולות השמיעה וזאת באמצעות אבחון מקדים של סוג הליקוי וחומרתו ובהתאם לכך אבחון והתאמת מכשיר שמיעה או טיפולי ליקוי שמיעה כגון: שתל שבלול.

אבחון והתאמת מכשיר שמיעה

בדיקת סקר שמיעה (סינון שמיעה) המיושמת במחלקות היולדות ברחבי הארץ, מהווה את אחת מהבדיקות ההכרחיות ביותר לצורך אבחון בעיות שמיעה אצל תינוקות. בדיקה זו מאפשרת גילוי מוקדם של ליקוי שמיעה ובהתאם לממצאיה ההורים והתינוק מופנים למכון שמיעה לצורך בדיקת שמיעה מקיפה יותר שבהתאם לממצאי סוג וחומרת הליקוי יקבעו גם דרכי הטיפול.

 

חשוב שתדעו: טיפול בליקוי שמיעה אצל תינוקות שטרם מלאו להם 6 חודשים יכול לשפר באופן ניכר את יכולות השמיעה וכפועל יוצא מכך את כישורי השפה של תינוקכם.

מתי מומלץ לפנות לאבחון ליקוי שמיעה אצל תינוקות?

במקרים מסוימים, בדיקות סינוני שמיעה אינם מאבחנים את סוג הליקוי ממנו התינוק סובל. במקרים אלו, חשוב שאתם ההורים תהיו ערניים ליכולות השמיעה של תינוקכם החל מגיל שלושה חודשים ועד שנה. בכל אותם מקרים בהם תינוקכם (בגילאי 4 עד 6 חודשים) איננו מגיב או מפנה את ראשו לצלילים המושמעים בפניו מומלץ לפנות לאבחון מקיף במכוני שמיעה.

את סימני האזהרה לליקוי שמיעה בקרב תינוקכם תוכלו לזהות במידה וילדיכם אינו נבהל בתגובה לרעשים פתאומיים או איננו מגיב לשמיעת צלילים וקולות בגיל שלושה חודשים. כמו כן, בגילאי 4 עד 8 חודשים, תינוקכם אמור להפנות את ראשו או עיניו בכיוון הרעש הנשמע מחוץ לטווח ראייתו ובמידה והוא איננו עושה זאת זה סימן עבורכם לפנות לאבחון ליקוי שמיעה. בחודשים מתקדמים יותר (9 עד 12 חודש), תינוקכם אמור להתחיל למלמל ולקשקש הברות שונות וצלילים שונים ובמידה והוא מתעכב בכך זהו סימן נוסף עבורכם לפנות לאבחון ליקוי שמיעה.

לסיכום, אבחון ליקוי שמיעה בחודשים מוקדמים לאחר לידתו של תינוקכם, יוכל לסייע לכם לשפר את סיכוי הצלחת הטיפולים השונים המוצעים כיום בתחום בהתאם לסוג הליקוי וחומרתו.